Текуща педагогическа практика

Български език и литература План-конспект

„СВ.СВ. КИРИЛ И МЕТОДИЙ“
ФИЛИАЛ ВРАЦА

ПОРТФОЛИО
ПО ДИСЦИПЛИНАТА
„ТЕКУЩА ПЕДАГОГИЧЕСКА ПРАКТИКА ПО БЪЛГАРСКИ ЕЗИК И ЛИТЕРАТУРА“

Съдържание

ПЛАН-КОНСПЕКТ №1
на методическа разработка
на урок по
Литература

Тема по учебна програма: Из „Немили-недраги“(Ив. Вазов): I, Ⅱ, Ⅲ, Ⅴ, X глава, епилог.
Тема на урока: „Смъртта на знаменосеца – страдалческа и героична“ (Ⅴ глава из повестта „Немили-недраги“ от Иван Вазов).
Дидактически материали: Бяла дъска, учебник, работни листи, мултимедия.
Тип на урока: За нови знания.
Форма: присъствена
Опорни знания и умения: Учениците
могат да разпознават и коментират образите в повествователен текст.
умеят да формулират основната тема на художествен текст.
Разпознават основни похвати, фигури и тропи и коментират функцията им.
Нови понятия: повест
Използвани методи
Устно изложение: разказ, обяснение.
Диалогови: беседа, дискусия.
Нагледни: Мултимедиен продукт (видео), работен лист.
Практически: индивидуални и групови упражнения.

Цели на урока:
Ученикът различава и тълкува откъсите от „Немили-недраги“, действията и развитието на героите.
Обяснява функциите на предметната обстановка за изграждането на образа на човека и света в откъсите от „Немили-недраги“.
Ученикът умее да изрази своите впечатлени, чувства и мисли по зададен проблем.
Ход на урока:
Прочит/гледане на мултимедиен продукт на пета глава от повестта „Немили-недраги“ и разясняване на текста и непознатите думи.
Изпълнение на задача от работен лист.
Прочит на рубриката „Да четем с разбиране“ и анализ на текста посредством въпроси и отговори.
Задаване на домашна работа

.

Работен лист върху Ⅴ глава от повестта „Немили-недраги“

ПЛАН-КОНСПЕКТ № 2
на методическа разработка
на урок по
Литература

Тема по учебна програма: Из „Немили-недраги“(Ив. Вазов): I, Ⅱ, Ⅲ, Ⅴ, X глава, епилог.
Тема на урока: „Странджата и Бръчков – Ценности, действия и развитие на героите в сюжета“.
Дидактически материали: Бяла дъска, учебник, работен лист.
Тип на урока: За упражнение.
Форма: присъствена
Опорни знания и умения: Учениците
Познават значението на понятията ценност, сюжет, характеристика на герой.
Умеят да коментират ценностите, действията и развитието на героите в сюжета.
Нови понятия: повест
Използвани методи
Устно изложение: разказ, обяснение.
Диалогови: беседа, дискусия.
Нагледни: работни листове.
Практически: индивидуални и групови упражнения.

Цели на урока:
Ученикът различава и тълкува откъсите от „Немили-недраги“, действията и развитието на героите.
Обяснява функциите на предметната обстановка за изграждането на образа на човека и света в откъсите от „Немили-недраги“.
Ученикът умее да изрази своите впечатлени, чувства и мисли по зададен проблем.
Ход на урока:

.

Планиране на структурата и хода на урока.

Работен лист
Върху повестта „Немили-недраги“
От 1 до 5 глава

Име:…………………………………………………клас:………

1. Заглавието на повестта „Немили-недраги" откроява идеята за:
а) несретната участ на гурбетчиите, търсещи препитание в чужбина
б) героичното минало на борците за освобождение на отечеството
в) страдалческото настояще на героите изгнаници в чуждата страна
г) страстния копнеж за бъдещи битки в името на родината и свободата

2. В първа глава хъшовете разговарят за:
а) юначните битки и славните подвизи в миналото
б) скиталчеството, глада и изпитанията в настоящето
в) останалите в родните домове близки
г) носталгията си по изгубеното отечество

3. Кои от изброените черти НЕ характеризират Бръчков в първа глава?
а) емоционален и впечатлителен
б) мечтател, идеалист, ветреник
в) поет, романтик, авантюрист
г) практичен и съобразителен

4. Поводът за речта на Знаменосеца в трета глава е:
а) страданието на хъшовете по изгубеното отечество
б) мъчителните спомени на героите за техните близки
в) копнежа на изгнаниците да се завърнат в родината
г) спречкването по въпроса за скъперничеството на чорбаджиите

5. Кои са знаците на страданието и героизма в описанието на кръчмата на Знаменосеца в първа глава?
В описанието на кръчмата Вазов преплита белезите на нищетата и героизма. Въздухът е задушлив, наситен с тежките изпарения на евтините питиета и с цигарен дим. Една опушена и полуразбита лампа осветява и знаците на героичното минало и надеждите на бъдещи подвизи.

6. Какво се случва с хъшовете, след като болестта сваля стария знаменосец на легло?
а) Грижат се за своя събрат и духовен баща.
б) Отиват да търсят помощ за своя страдащ събрат.
в) Разотиват се, за да търсят препитание и щастие.
г) Връщат се в родината, за да изпълнят завета на Знаменосеца.

7. С кое от следните твърдения НЕ може да бъде продължено изречението?
Смъртта на Странджата е героична, защото ... .
а) умира с мисълта за свободата на отечеството
б) умира сам, изоставен от старите хъшове
в) умира, посрещайки достойно и гордо мъките на агонията
г) умира, завещавайки на младия Бръчков да продължи делото му

8. Чувствата, които Бръчков изпитва край смъртния одър на Странджата, са:
а) умиление и възторг
б) отчаяние и отегчение
в) гняв и възмущение
г) съчувствие и благоговение

9. Каква е връзката между старото и младото поколение борци според V глава на повестта?
Последните думи на Странджата към Бръчков: „Помни Странджата! Умри за България!” са и предсмъртният завет на Знаменосеца. Младото поколение борци трябва да помни своите героични предшественици, да продължи започнатото от тях дело и да жертва живота си за свободата на народ и родина.

10. Свържете героя с елементите от неговата характеристика:

ПЛАН-КОНСПЕКТ № 3
на методическа разработка
на урок по
Български език

Тема по учебна програма: „Лично местоимение. Възвратно лично местоимение.
Тема на урока: „Възвратно лично местоимение.
Дидактически материали: Бяла дъска, работен лист, презентация.
Тип на урока: За нови знания.
Форма: присъствена
Опорни знания и умения: Учениците
Разпознават изменяемите части на речта.
Умеят да правят морфологичен анализ.
Разпознават лично местоимение и определят
граматичните му признаци.
Нови понятия: възвратно лично местоимение
Използвани методи
Устно изложение: разказ, обяснение.
Диалогови: беседа, дискусия.
Нагледни: компютърна презентация.
Практически: индивидуални и групови упражнения.
Цели на урока:
Информативно-познавателни: Учениците
Да разпознава възвратно лично местоимение.
Да определя граматичните признаци на възвратно лично местоимение.
Да знаят как се прави морфологичен анализ.
Комуникативнопрактически: Учениците
Да развият умения да редактират свои и чужди грешки при употреба на форми на възвратни лични местоимения.
Да развият умения за извличане и синтезиране на информация от текст.
Да развият умение да използват възвратно лични местоимения в речевата си практика.
Възпитателни и развиващи:
Създаване на мотивация за четене на непознат текст.
Разширяване на естетическите възгледи и умение за критичност, посредством работа с текстове създадени от други ученици на същата възраст.
Ход на урока:
1. Въвеждаща част:
Актуализация на знанията.
Мотивация за работа и прилагане на наученото.
2. Същинска част:
Прочит на текста в урочната статия.
Работа върху задачите в урочната статия.
Задаване на домашна работа
3. Заключение:
Обобщаващи упражнения от презентацията.

.

Планиране на структурата и хода на урока.

ПЛАН-КОНСПЕКТ № 4
на методическа разработка
на урок по
Български език

Тема по учебна програма: „Лично местоимение. Възвратно лично местоимение.
Тема на урока: „Лично местоимение. Възвратно лично местоимение.
Дидактически материали: Бяла дъска, работни листи, презентация.
Тип на урока: За упражнение.
Форма: присъствена
Опорни знания и умения: Учениците
Разпознават изменяемите части на речта.
Умеят да правят морфологичен анализ.
Разпознават лично местоимение и възвратно лично местоимение и определят граматичните им признаци.
Нови понятия:
Използвани методи
Устно изложение: разказ, обяснение.
Диалогови: беседа, дискусия.
Нагледни: компютърна презентация (2 слайда: един обясняващ текста и един с текстова задача), работен лист.
Практически: индивидуални и групови упражнения.
Цели на урока:
Информативно-познавателни: Учениците
Да разпознават лично и възвратно лично местоимение.
Да знаят какви са граматическите признаци на лично и възвратно лично местоимение.
Да знаят как се прави морфологичен анализ.
Комуникативнопрактически: Учениците
Да разбират смисъла на непознат текст при четене.
Да развият умения за извличане и синтезиране на информация от текст.
Да развият умение да използват лични и възвратно лични местоимения в текстовете, които създават.
Възпитателни и развиващи:
Създаване на мотивация за четене на непознат текст.
Да се развие сетивността им за откриване на красотата в различните видове изкуство – литература, театър и др.
Ход на урока:
1. Въвеждаща част:
Актуализация на знанията.
Мотивация за работа и прилагане на наученото.
2. Същинска част:
Прочит на текста в работния лист и изясняване на речниковото значение на думите автобиография и биография.
Упражнения върху задачите в работния лист.
Задаване на домашна работа
3. Заключение:
Обобщаващо упражнение.

.

Планиране на структурата и хода на урока.

Работен лист
Лично местоимение. Възвратно лично местоимение.
Упражнения
На
Име……………………………………………………………
Клас…………….Дата……………

Упражнение 1. Да прочетем и да помислим:
След като ни даде тези разяснения, той взе пръчката и застана встрани като звероукротител, готов да чукне по главата всекиго от нас, който сгреши. И започна под негово ръководство едно въртене, едно тичане – Бог да ти е на помощ. Върти се Живко около себе си, върти се бедният Сретен около себе си и около Живко, въртя се и аз около себе си и около Сретен и двамата заедно тичаме около Живко. Още преди да направим както трябва първия кръг, и на тримата ни се зави свят и се сгромолясахме на земята. Най-напред паднах аз в качеството си на Луна, върху мене се стовари Земята, а върху нея – Слънцето. Получи се такава купчина, че не можеш да разбереш къде е Луната, къде Слънцето, къде Земята. Виждаше се само тук да стърчи един крак на Слънцето, там носът на Земята или задникът на луната. И докато ние охкахме, учителят стоеше гордо над тая купчина и обясняваше на останалите ученици устройството на Слънчевата система и движението на небесните тела във Вселената.
Можете да си представите каква паника настана между нас, когато, завършвайки тоя урок, учителят каза:
Следващия път ще ви обясня какво представлява вулканът.

„Тя му купи нова книга.“ – „Тя

Преглед на началото - целият файл след изтегляне

Описание

План-конспекти (подробни) на уроци по БЕЛ и работни листове и материали към тях. Дисциплина: БЕЛ

0 коментара

Все още няма коментари. Бъдете първият, който ще коментира.

За да коментирате, трябва да сте влезли в профила си.

Влезте