ШУ “Епископ Константин Преславски“
Педагогически факултет
План-конспект
на урок по музика
за втори клас на тема
„Второкласник“ (Б. Карадимчев)
Издателство Булвест 2000
Генчо Гайтанджиев
Мария Попова
Пенка Младенова
Изготвил:Елица Димитрова Димитрова
Специалност: ПНУП-ИПНО
МК 109
Фак.№: 1542744101
Проверил:……………
Варна
2016г.
Тема: „Второкласник“ (Б. Карадимчев)
Вид на урока: За нови знания
Задачи: възприемане на нова песен „Второкласник“
Запознаване с нови музикални термини: тембър, хор, солист
Цели:
Затвърждаване на вече учени песни, правилно и точно
възпроизвеждане на нова песен.
Вярно и ритмично свирене с детски музикални инструменти.
Разширяване на музикалния опит на децата.
Мотивиране на интерес към музиката и заниманията с нея
Знание за музикалните инструменти; определяне темпото и характера
на музиката.
Ход на урока
У.: Добър ден, ученици!
Деца: Добър ден!
У.: По физическо възпитание играете на една игра. Тя се нарича щафетна. Кой ще
ни припомни как се играе щафетна игра?
Д.: ……(Детето обяснява правилата на играта.)
У.: Днес ще играем на нея, но по друг, по-интересен начин. Музикален. Но преди
да започнем трябва да познаете коя песен ще чуете сега.
Слуша се песента „Първокласно“.
Децата разпознават песента. Запяват я.
След като си я припомнят се дават инструкциите на играта. Едно от децата
започва да пее, останалите внимателно слушат. Пеещото дете докосва по рамото
този, който трябва да продължи и т.н.
У.: Браво! Справихте се чудесно!
А сега, ще ви прочета текста на една нова песен. Опитайте се да откриете какво
е общото между текста на песента, която изпяхте и новата песен.
Д: Общото е, че отново се говори за училище, но този път е за втори клас.
У.: Добре. Затворете си очите. Отпуснете се добре и внимателно слушайте
мелодията на новата песен, която ще засвиря на пианото.
След като учителката изсвирва песента пита учениците:
Позната ли ви е тази мелодия?
Д.: Да. Това е мелодията на песента „Първокласно“.
У.: Прави сте. Двете песни са с една и съща мелодия.
Кой според вас се е постарал повече композиторът или текстописецът?
Д.: Текстописецът, защото е написал два различни текста, а мелодията е една и
съща
У.: Отворете учебника на стр. 3. Нека прочетем текста заедно и да запеем
песента.
(След изпяването.)
У.: Днес ще направим нещо много интересно с вас. Ще свирим на детски
музикални инструменти. Как се наричат хората, които свирят на музикален
инструмент?
Д.: Музиканти.
У.: А хората, които пеят?
Д.: Певци.
У.: А можете ли да ми кажете как се нарича група от хора, които пеят заедно?
Д.: Хор.
У.: Добре. Сега един по-сложен въпрос. Как се нарича човек, който пее сам?
Д.: (Не знаят)
У.: Нарича се „солист“. Повторете думата, за да я запомните!
Сега ще ви разделя на музиканти и хористи, а този когото докосна по рамото ще
бъде солист и ще трябва да продължи да пее сам, докато не дам знак на хора да
се включи в песента. Трябва да внимавате много.
Можете ли да познаете музикалните инструменти, които са в ръцете ми?
Д: Барабан, маракаси, триангал.
У.: Прекрасни сте. Погледне към дъската. Това е схема, модел, по който ще
свирят инструментите.
- Барабанът свири само на първо време (учителката показва)
- Маракасите свирят на двете времена (учителката показва)
- Триангала свири само на 2 време (учителката показва)
Хористите запяват част от песента „Първокласно“, включват се и музикантите, за
да могат да свикнат с ритъма. Учителката посочва и хористи по време на
цялостното изпълнение на песента.
У.: Справихте се много добре. На вас деца хареса ли ви как свирят вашите
другарчета.
Д.: Да. Много.
У.: Днес съм ви подготвила и една изненада. (Учителят показва едно куфарче.)
Можете ли да отгатнете какво има вътре?
Д.: Не.
У.: Това е музикален инструмент. Отваря куфарчето, а вътре има флейта. (Докато
сглобява флейтата обяснява, че това е духов музикален инструмент, от
семейството на дървените духови музикални инструменти. Разказва от къде
произхожда и от какво се изработва.)
Слушайте внимателно, деца. (Учителят засвирва мелодия.) Как звучи?
Д.: Нежно.
У.: Флейтата има много нежен тембър. Знаете ли какво е тембър?
Д.: Не
У.: Тембърът е индивидуалното звучене на всеки човешки глас или музикален
инструмент.
Повторете думата!
Д.: Тембър.
У.: Днес се справихте чудесно, затова за край ще си изпеем една ваша любима
песен, но първо трябва да я познаете само по движението на устните ми. (Игра
„Беззвучен телевизор“)
Д.: „Под стряхата“
У.: Познахте! Нека я изпеем всички заедно с ясни гласчета.
……….
Прекрасни сте!
Пожелавам ви приятен ден.
Д.: Благодарим!
(Учителят излиза с песен за довиждане)
„Довиждане, довиждане до следващия път“ /2
0 коментара
За да коментирате, трябва да сте влезли в профила си.
Влезте