Умножение на двуцифрено с трицифрено число

Педагогика План-конспект

РУСЕНСКИ УНИВЕРСИТЕТ „АНГЕЛ КЪНЧЕВ“
ФАКУЛТЕТ „ПРИРОДНИ НАУКИ И ОБРАЗОВАНИЕ“
КЕТЕДРА,, ПЕДАГОГИКА‘‘

ПЛАН-КОНСПЕКТ
на урок по ,,Математика‘‘
Тема ,,Умножение на двуцифрено и трицифрено число с едноцифрено с две преминавания‘‘ 64.3 и 264.3
За 3-клас

Изготвил: Проверил:
Гергана Божанкова гл. ас. д-р Д. Неделчева
II курс, спец. ПНУП
ОКС „бакалавър”, Фак. №206006
Задочна форма на обучение

РУСЕ,2022г.
I. Тема на урока:,, Умножение на двуцифрено и трицифрено число с едноцифрено с две преминавания‘‘ 64.3 и 264.3, (Урок № 67, стр.78)
II. Вид на урока: Урок за нови знания
III. Цели на урока:
Образователни:
Усвояване на алгоритъма за умножение на двуцифрено и трицифрено число с едноцифрено с две преминавания от вида (64.3 и 264.3);
Затвърдяване на уменията на учениците за решаване на текстова задача;
Усъвършенстване на уменията на учениците за решаване на логически задачи;
Усъвършенстване на уменията на учениците за решаване на математическа диктовка;
Възпитателни: Възпитаване на самоконтрол
IV. Компетентности като очаквани резултати от урока:
Да могат да умножават двуцифрено и трицифрено с едноцифрено с две преминавания;
Да могат да решават текстова задача;
Да могат да решават логическа задача;
Да могат да решават математическа диктовка.
V. Форми на организация на работата: фронтална, индивидуална, групова.
VI. Методи и похвати: беседа, обяснение, упражнение, работа с учебник и учебна тетрадка, устно смятане, самостоятелна работа.
VII. Ключови компетентности (дейности и междупредметни връзки): Български език и Околен свят.
Български език- изговарят правилно числови изрази, пишат правилно, водят диалог;
Околен свят- Затвърдяват и разширяват знанията си за живата природа ( колко живее пандата)
XIII. Дидактични средства: Учебник по математика за 3-ти клас /издателство ,,Просвета-София‘‘, авторски колектив: Юлияна Гарчева, Ангелина Манова /, учебна тетрадка, работни листи, друго
IX. Ход на урока:
I. Уводна (въвеждаща) част
1. Зад. Верижка (устно решаване с целия клас)
а ) Реши верижката и ще разбереш колко години живее пандата!

:9 .5 +5 :8 -1 .5

7 35 40 5 4 20

63:9=7 → 7.5=35 → 35+5=40 → 40:8=5 → 5-1=4 → 4.5= 20 (Пандата живее 20 години!)

б ) в) Смятай бързо-устно смятане
Учителят посочва дете, или ако има желаещи да вдигнат ръка и да пресметнат задачата.

-5 +3

15-5+3=13
20-5+3=18

80-5+3=78

65-5+3=63

45-5+3=43

2.Зад. Свържи (фронтална работа)-за всеки пример излиза различен ученик и решава на дъската

42.2 = 84 15.5= 75 243.2 = 486 421.2 = 842 320.3 = 960 127.3= 381

960 842
381
486 84 75

3.Зад. Работа с учебник – стр.78, зад.1 (индивидуална работа в тетрадките)

108.4 = 432 252.3 = 756 171.4 = 684 106.9 = 954
212.4 = 848 141.4 = 564 29.3 = 87 92.2 = 184
4.Зад. Логическа задача (Задача шега-фронтална работа)
В една клетка има няколко зайчета. Петя преброила, че общо ушите и краката на зайчетата са 36. Колко са зайчетата?
Решение:
Всяко зайче има по 4 крака и по 2 уши. Това са 6 от нещата, които Петя е преброила, но тя е преброила 36. За да намерим колко са зайчетата трябва 36 да разделим на 6.
36:6=6
Отговор 6 зайчета.

II. Основна част. Поставяне на темата

5.Зад. Работа с учебник – стр. 78, зад. 2 (фронтална работа). На дъската е нарисувана таблицата и учениците обясняват пресмятанията и самостоятелно стигат до новия момент в урока. Разглеждат двата начина за записване на произведенията и ги повтарят в тетрадката.)

В днешният урок ще се научим как правилно да умножаваме двуцифрено число с трицифрено число с преминаване към реда на десетиците, към реда на стотиците и когато имаме две преминавания. Нека първо разгледаме умножение с преминаване към реда на десетиците. Да умножим числото 64 с 3. Започваме умножението от единиците. 4.3 е равно на 12, записваме две в произведението на единиците а 1 помним наум, защото трябва да го добавим към произведението на десетиците. Сега умножаваме десетиците: 6.3 е равно на 18, но трябва да съберем с едно наум, което помним.18+1 е равно на 19. Записваме 9 в произведението на десетиците и отново помним 1 наум. Накрая остана 1, което помним наум от умножението с десетиците и го записваме в произведението на стотиците. Така умножихме числото 64 с 3 и получихме 192. Записват се по два начина:
64.3 и 64.3=192.
192

!!! От този пример можем да направи извода, че когато произведението от десетиците е двуцифрено число, десетиците на това число, преминават към произведението на стотиците.

Сега да разгледаме умножението на числото 264 с 3. Отново умножаваме първо единиците. 4.3 е равно на 12, записваме 2 в произведението на единиците а едно помним наум. Сега умножаваме десетиците: 6.3 е равно на 18, но 18 събираме с едно, което помним наум, 18+1 е равно на 19. Записваме 9 в произведението на десетиците и отново помним 1 наум. Сега умножаваме стотиците: 2.3 е равно на 6, но към 6 прибавяме 1 наум, което помним. 6+1 е равно на седем и записваме 7 в произведението на стотиците. Така намерихме произведението на числата 264 и 3 е равно на 792. Записваме го по два начина:
264.3 и 264.3=792.
792
!!! От примера можем да направим извода, че когато произведенията на единиците и десетиците са двуцифрени числа, десетиците на тези числа преминават към реда на десетиците и стотиците в произведението и винаги трябва да помним наум числата, които се добавят в реда на десетиците и в реда на стотиците.

6. Зад. Работа с учебник–стр. 78, зад 3(самостоятелна работа) След като всички са готови с решаването на задачите започва проверката им.
Пресметни произведенията:
256.3= 768 / 6.3 е равно на 18, записваме 8 и помним 1 наум.5.3 е равно на 15 плюс едно наум стават 16, записваме 6 и едно наум.2.3 е равно на 6 плюс едно наум става 7. Така получихме числото 768.
97.4= 388 58.9=522 67.8= 536 174.5= 870 159.4= 636

7.Зад. Работа с учебник–стр.78, зад.4, текстова задача (самостоятелна работа)

Съкратен запис на задачата:

Дадено: Търси се:

Решение:
За да отговорим на въпроса, колко елемента общо са използвани трябва първо да намерим броя на елементите от растителния свят. Техният брой намираме като умножим броя на елементите от животинския свят по 3.
146.3= 438 -елементи от растителния.

За да разберем с колко повече са елементите от растителния свят, трябва от техният брой да извадим броя на елементите от животинския свят.
438-146= 292- повече елементи от растителния свят.

За да намерим колко елемента общо са използвани трябва да съберем броя на елементите от животинския свят с броя на елементите от растителния свят.
146+438= 584 общо елементи.
Отговор: 584 общо

Решението можем да се запишем с един израз:
(146.3)+146=584

8.Зад. УТ-стр.9,зад4 (самостоятелна работа)

c b

a
Дадено: страната ,,а‘‘ е равна на 40мм
40мм са равни на 4 см
P=a+b+c
P= 4+4+4=12см
Р=3.4=12см
9.Зад. Математическа диктовка (Устно-фронтална работа)
Наско намисли едно число. От него извади 86 и получи 297.Кое число е намислил Наско?

? 86 297

Решение:
За да намерим числото, което е намислил Наско трябва от 297 да извадим 86.
297-86=211
Отговор:211
10.Зад. Работа с учебник–стр.79,зад 10 (самостоятелна работа)

68.9 59.9 47.6 188.5 215.4 75.8
612 531 282 940 860 600

11.Зад. У-стр.79, зад13 (фронтална работа) На дъската излиза за всеки пример различен ученик.

13.5+35=13.5+7.5=(13+7).5=20.5=100
16.6+24=16.6+4.6=(16+4).6=20.6=120
14.9+54=14.9+6.9=(14+6).9=20.9=180
32.8+64=32.8+8.8=(32+8).8=40.8=320
43.3+21=43.3+7.3=(43+7).3=50.3=150
12.Зад. Работа с учебник-стр.79,зад.14 (самостоятелна работа)
Пример:
а) 33.2=66 ;34.2=68 ; 42.2= 84;
б) 34.3=102; 42.3=126
III. Заключителна част
1. Обобщение: Този час се научихме да умножаваме двуцифрено и трицифрено с едноцифрено с две преминавания. Трябва да запомним, че когато умножаваме двуцифрени и трицифрени числа с едноцифрено и има преминаване винаги помним едно наум и го прибавяме в реда на десетиците и стотиците.
2.Преценка на работата на класа:
Самооценка на учениците:
С кое се справихте най-лесно този час?
Кое ви затрудни?
Преценка от учителя на работата на класа:
похвала и поощрение

Домашна работа- У/стр.79,зад 11 и УТ/стр. 9,зад 1,2 и3

ДОПЪЛНИТЕЛНИ ЗАДАЧИ (работен лист)
Допълнителен работен лист за бързо работещите ученици със задачите в час.

Приложение на учебник:

Приложение на учебна тетрадка №2 :

Приложение на книга за учителя:

Подготовка на дъската:

Преглед на началото - целият файл след изтегляне

Описание

Дисциплина: Математика 3 клас

0 коментара

Все още няма коментари. Бъдете първият, който ще коментира.

За да коментирате, трябва да сте влезли в профила си.

Влезте