Урок по начално ограмотяване за 1 клас -Звук и буква ,,Ъ''

Педагогика Курсов проект

<Object: word/embeddings/oleObject1.bin>
БУРГАСКИ СВОБОДЕН УНИВЕРСИТЕТ
Център по хуманитарни науки – Магистърско обучение
Специалност : Начална и предучилищна педагогика

Запознаване със звук Ъ и печатните букви Ъ ъ

План-конспект на урок по ограмотяване

Изготвил: Проверил:
…………………. проф. д.п.н. Галя Христозова
Фак. № …………., курс ….

18 март 2018 г.
гр. Бургас
<Object: word/embeddings/oleObject2.bin>
<Object: word/embeddings/oleObject3.bin>

Тема:
Запознаване със звука Ъ и печатните букви Ъ ъ.
Вид на урока:
Урок за придобиване на нови знания и умения.
Цели на урока:
Запознаване със звука Ъ и печатните букви Ъ ъ, осмисляне на характеристиките и особеностите им (артикулационни, акустични и правописни).
Задачите на урока (образователни, възпитателни и организационни) са учениците да придобият умения за:
откриване и разпознаване на звука Ъ;
запознаване с печатните букви Ъ ъ и осъзнаване на техните знакови функции;
Развитие на фонематичния слух и разграничаването му като гласен вук в звуковия състав на думата и определяне характеристиките му на гласен звук;
разграничаването му в звуковата форма и позицията му в ударена сричка;
Развитие на четивна техника с Ъ;
трансформиране на звуков модел в звуково - буквов чрез правилно прилагане на буквата;
развитие на комуникативно - речевите умения и правописа
Ход на урока:
Припомняме на учениците базисна информация от предходния урок, касаещ звука и буквата У, техните характеристики и особености. С възходяща градация на трудността, учителят задава въпроси, с които проверява теоретичните и практически умения от последната тема. Използват се интерактивни методи (презентация) за по – добро онагледяване, възприемане и припомняне на информацията. За този преговорен етап се предвиждат 4 минути.

Пример:
Сигурна съм, че всеки от вас обича почивните дни! А как бихте извикали от радост, ако вашите родителите ви кажат, че този петък ще ходите на пикник, кино или друго място, на което много се забавлявате? Точно така - Урааааа!
А сега нека всички заедно произнесем звука У!
Кой пръв ще ми каже какъв звук е У? Гласен – точно така!
А от кой вид? Тесен! Отлично!
С кой широк гласен образува двойка? Със звука О! Със следващата презентация припомняме основните характеристики на звука и буквата У.
<Object: word/embeddings/oleObject4.bin>

Дидактически преход към темата и мотивиране – 10 минути
Уводни думи и аргументация, защо е важно да познаваме звука Ъ и неговия знаков еквивалент, примерен диалог деца – учител:
У: „ Моето любимо хоби е да пътешествам, а вие обичате ли да пътувате?”
Д: „ Да”!
У: „ Тогава със сигурност е необходимо да познавате звука и буквата Ъ, защото с тях произнасяме и изписваме думи като „път”, „пътешественик”, „пътувам”. Така вие сами ще можете да разчитате карти или да прочитате надписи от пътни табели, на гарата или летището”
Гатанки за насочване към новия звук :
„Пътека шарена, небесна
В небето след дъждеца блесна”
Що е то? – Дъга
Една птица хубавица. В облаците чак се рееи опашка дълга вее.Тънка нишка тя обтяга,но не може да избяга.Що е то? – Хвърчило
Открийте звука Ъ във верните отговори на гатанките. В коя подред сричка се намира звукът Ъ в дадените примери –в първата и за двете думи”.

Задачи за произношение, откриване, анализ на звука и неговите характеристики:
„Нека заедно произнесем следните думи: дъга, хвърчило. А сега само звукът Ъ – Ясно ли се чува? – „Да”; Чува ли се шум? – „Не”; Има ли пречка при произнасяне (зъби, език, устни)? – „Не”; Може ли да образува сам сричка?– „Да”. Следователно заключваме , че звукът Ъ е гласен.
„Сега нека произнесем същите тези думи на срички! За целта поставяме юмруче под брадичката и заедно казваме думите на глас – ето, че колкото пъти брадичката избутва юмрука ни надолу, толкова е и броят на гласните и броят на сричките, от които е съставена думата”!
ДЪ|ГА хвър|чи|ло

срички 3 срички

<Object: word/embeddings/oleObject5.bin><Object: word/embeddings/oleObject6.bin>

„Кой ще определи мястото на звукът Ъ в думите „дъга” и „хвърчило”?

Игра: Внимавай ти, ако думата съдържа Ъ, плесни!
лък, поле, ъгъл, море, лале, път, ален, шарен, пълен

Буквите на звука Ъ (неутрален момент). Запознаване с малка и главна печатна буква Ъ ъ. Анализ на елементите и формата на буквите – 3 минути

<Object: word/embeddings/oleObject7.bin>

Главна и малка печатни букви Ъ ъ се състоят от вълничка, вертикална черта и полукръг („тумбаче”). „На коя друга буква ви наподобява Ъ”? – „Малко наподобява на буква О, по закръгленото тумбаче”.
Задача: С молив да се оградят буквите Ъ в заглавието и текста от стр. 44 от буквара.

Работа с буквара с.44 -8 минути
Учителят подканва децата да разкажат това, което виждат на картината, задавайки им въпроси:
Кои са героите от картината? Семейство ( майка, баща и дете)
Къде и кога се случва действието? ( Сред природата в слънчев, топъл ден.)
Кой се вижда в далечината? ( Едно момиче с хвърчило и куче.)
Какви животни откривате на картинката? ( Има къртица и куче с каишка)
Целта е да бъдат назовани думите, които съдържат звука Ъ и употребата им в изречения. Едно от децата бива помолено, с помощта на учителя, да разкаже целия текст. Задава се въпросът какво би било подходящото заглавие за тази история. По този начин стимулираме речево – комуникативните, аналитичните, както и творческите умения на учениците.
Примерен текст:
„Весел пикник”
В един топъл слънчев ден семейството на Боби решило да отиде на пикник. Взели един голям чадър, който да ги пази от слънцето. Майката подготвила вкусен обяд, а бащата свирел на китара. Боби четял интересна книга за една вълшебна гъба. През това време една любопитна къртица изкопала дупка наблизо. Момчето не подозирало, че наблизо Мими, неговата съученичка, разхождала своето куче. Момичето държало чудно, шарено и хвърчило.

Задача за наблюдателност. Откриване в картината на думи, които съдържат звука Ъ - чадър, гъба, дърво, хвърчило, къртица. Разясняваме значението на думите.
Определяме позицията на звука Ъ в различните думи ( в началото или средата). Учителят обяснява значението на ударението в една дума за нейното произношение и правопис. Определя се, дали звукът Ъ се намира
в силна или слаба позици<Object: word/embeddings/oleObject8.bin>
Поетапно четене на сричките – усвояване на алгоритъма за четене на затворени и отворени срички, както с новия звук Ъ, така и с А, О, И
<Object: word/embeddings/oleObject9.bin>

ръ – ръм – ръми
м –мър – Мъри – мърмори
н – мън - мрън

Четене на текст с думи и картини – 3 минути
Съотнасяне на текста към илюстрацията,допълване на информацията от двата източника – текстов и графичен. Тренират се практическите способности за четене и разпознаване на обекти по картина, както и творческите умения за довършване на текст по зададени заглавие и увод.
Удачно е да се приложи „верижно” четене, както и „подборно” четене, което показва осмисляне на текста и способността за селекция на информацията. В случая, на децата може да се зададат следните въпроси: Кои са героите от текста? Как се казва кучето на Лора? Какво име котето на Миро? Какъв е Лорън? За какво разговарят Мъри и Лорън? Кой всъщност е преминал? Накъде се е запътил? Как според вас продължава историята? – Пример: „Лора и Миро така се залисали в игра със шареното хвърчило, че забравили за Лорън. Кучето подгонило котарака Мъри, децата хукнали след Лорън и настанала щура гонитба”
Предложения за дифернцирана работа – 4 минути
Работа с патньор или по групи като се съобразяваме с организацията на класната стая, така че да осигурим комфорт за работа на учениците. Примерна игра със състезателно – творчески характер за мотивиране на бърза и концентрирана работа: Работа по двойки. На всяка двойка се дава лист с думите „ъгъл”, „пъзел”, „камък” – всяка от думите е илюстрирана с оглед на това, че четенето е в етап на усвояване. Задачите са: да се открие буквата Ъ; да се определи на коя сричка пада ударението и дали звукът Ъ се намира в силна или слаба позиция; устно да се измисли кратичка история, използвайки една от думите.

Методи и форми на оценяване и домашна работа – 3 минути
В края на урока посредством звуково – буквени модели
четене на Ъ като срички и думи;
За домашна: да се измисли най – дългата дума съдържаща буквата Ъ; да се помисли за думата с най – голям брой букви и звукове Ъ; Да се потърсят в заглавия на приказки звукът и буквата Ъ или учителят да въведе традиция след усвояване на всяка нова буква, децата да изработват у дома ( посредством картон , цветна хартия и други) съответната буква, да се обяви конкурс за „Най – пъстра буква Ъ”, да се правят снимки и евентуално да се публикуват в социалните платформи. По този начин родителите биват мотивирани да станат активни участници в процеса на ограмотяване, помагайки в изработката и прекарвайки допълнително време с детето. От друга страна, в края на първи клас всеки ще разполага с пълния набор от собственоръчно сътворените букви от българския език.

Преглед на началото - целият файл след изтегляне

Описание

Дисциплина: Методика на обучение по БЕЛ

0 коментара

Все още няма коментари. Бъдете първият, който ще коментира.

За да коментирате, трябва да сте влезли в профила си.

Влезте