План-конспект на урок по „Четене“
В трети клас
Тема: „Дърварят и лисицата”
Цели:
Да се усъвършенства умението за възприемане и интерпретация на басня.
Да се усъвършенства четивната техника.
Компетентности като очаквани резултати:
Проследява взаимоотношенията между героите.
Съпоставя постъпките на героите и нравствените им качества.
Открива логически акценти в художествения текст.
Чете с разбиране и изразително изучаваните произведения.
Ход на урока:
-Здравейте! Аз съм госпожа Маринова и днес ще бъдем заедно в урока по „Четене”. За днес ще са ни необходими Читанката и учебната тетрадка към нея. Също и тетрадката за работа в клас, като в нея красиво и подредено да запишем „Работа в клас” и дата в полето. А заедно с това отдолу ще добавим заглавието на днешното произведение – „Дърварят и лисицата”. А под него - името на автора на баснята – Езоп.
Урокът започва с актуализация на познати басни от автора (Езоп).
(„Мечката и пътниците”; „Гарванът и лисицата”; „Овчарят и вълкът”.)
-Сещате ли се за други басни, с които сте се запознали във втори клас?
Припомням им някои заглавия и задавам въпроси, свързани със съдържанието и поуката. („Мечката и пътниците”; „Гарванът и лисицата”; „Овчарят и вълкът”.)
- Днес ще се запознаем с една нова басня, за тази цел отворете Читанките на страница 15. и нека да си прочетем баснята. Внимателно слушайте и следете, за да можем после да обсъдим какво се случва, кои са героите и т.н.
/Децата четат текста. Като текстът се чете със задача: Къде се случва това? Кои са героите в баснята?
След това се изяснява значението на думите хрътка – порода ловни кучета, и потулила се – скрила се. Откриване на поуката в баснята. Обсъжда се жанра на произведението. Характерните особености на баснята./
- Какъв е жанрът на текста?
- По какво установихте? Кои са характерните белези на баснята?
/ Коментираме особеностите на баснята като жанр./
- Къде се случва действието? Кои са героите?
- Кои непознати думи откривате?
/Откриват и изяснявам значението на непознатите думи, при желание от децата – си записват значенията в тетрадките за работа в клас./
- Можете ли да кажете каква е поуката?
/След самостоятелен прочит и подборно четене учениците откриват епизодите в текста, изпълняват задача 1 и 2 в учебната тетрадка. /
- Хайде да прочетем баснята по роли. /Включват се разказвач – три деца за тази роля, лисица, дървар./
- Хайде да определим епизодите в баснята? За това ще ни помогне учебната тетрадка. Можете да я отворите на страница 14.
/Номерираме съответните епизоди, обсъждаме и се обосновават отговорите./
Беседата продължава по следните въпроси: Лисицата е герой в много приказки. По
какво тя се отличава в тази басня? Защо дърварят постъпва така? Как преценявате постъпката му? Бихте ли го оправдали?
Учениците изпълняват задача 3. от учебната тетрадка. Задача 4. е свързана с умението за преобразуване на речта на героите в реч на разказвача. Тя е подготвителна по отношение на домашната работа. Изпълнява се първо устно, а след това писмено. Вниманието на учениците се насочва към запетаята пред съюза че.
Обсъждат защо постъпките са по-важни от думите.
-Деца, защо според Вас постъпките са по-важни от думите?
Децата споделят мнението си. Обобщаваме работата си по творбата, като споменаваме отново и поуката от текста. Задавам домашна работа.
Примерни задачи за самоподготовка: Преразкажете устно баснята. Изпълнете
задача 5 от учебната тетрадка.
-Благодаря! Справихте се много добре! Аз съм много доволна и смятам, че наистина е много по-важно какво ще направя, а не какво мога да кажа или само да обещая, без да стоя зад думите си. Довиждане!
План-конспект на урок по „Български език”
за трети клас
Тема: „Мога да изговарям и пиша правилно звучен съгласен в края на думата и пред беззвучен“
Вид на урока: Урокът е за затвърдяване на знанията и компетентностите от 2. клас.
Цели на урока:
Да се актуализира механизмът за правописна проверка на звучен съгласен в края на
думата и предбеззвучен съгласен.
Очаквани резултати от обучението:
Открива в корелативни двойки звучни и беззвучни съгласни.
Познава начини за правописна проверка на звучни съгласни в края на думата и пред
беззвучен съгласен.
Открива в речник думи с несъответствие между изговор и правопис
Ход на урока:
- Здравейте, ученици! Аз съм г-жа Ненкова, миналия път присъствах във вашия час по „Български език”, наблюдавах Ви и видях колко добре се справяте с правописа на звучните и беззвучните съгласните и сега предлагам да се поупражним, за да затвърдим тези знания. Ученици погледнете към дъската, приготвила съм ви две изображения. ( на жираф и жерав) Кой ще каже какво има на снимките? Кои са тези животни? Може ли да кажете по нещо за тях? Как ще запишем жираф с „ф“ или „в“ ? Кой ще припомни правилото за правопис на съгласен звук в края на думата? А как ще запишем жерав с ,,ф” или „в” ? Хайде сега да отворим учебната тетрадка на страница 8 и страница 9 и да погледнем към първа задача. Ние вече познахме жирафа, хайде сега на празното поле да запишем думата жираф . Как ще запишем ? Следващото условие от задача 1 е да съставим въпросително изречение с думата жираф. Хайде всеки да си измисли по едно въпросително изречение. Кой иска да ни каже изречението си ? Нека сега всеки запише изречението си на празното място, като внимава как ще запише жираф и какъв знак ще постави накрая на изречението. Кой ще прочете условието на втора задача? Какво трябва да направим? Как да проверим кой съгласен трябва да напишем? Може да си помогнем с думите за проверка, които са написани отдолу. Следващата задача е трета, кой ще прочете условието? Какво трябва да направим? Кой съгласен ще изберем и защо? (така за всяка дума). Кои от тези думи са умалителни съществителни ? Подчертават ги. Четвърта задача е да се поправят четирите грешки в диктовката на третокласник.За всяко изречение избирам ученик, който поправя грешката. Питам как ще направим проверка. Припомняме правилото. Преписват изреченията вярно и красиво. В пета задача учениците прочитат текста, в който има подчертани думи. Всяко дете чете по едно изречение. Правилно ли са изписани подчертаните думи и как ще направим проверка за съмнителния съгласен? Пишат думи за проверка.
- Шеста задача е диктовка.
Днес бях на обяд при баба. Тя ми сготви кюфтета с ориз и кайма. Свари вкусен боб за салата. За десерт сервира любимия ми сладолед с шоколад и вкусен плод.
На тръгване баба ми подари книжка с приказки. За какво ли ще се разказва в тях?
- Ученици трябва да изберем подходящо заглавие за диктовката.
Припомняме правилото за съмнителен съгласен.
- Браво ученици, бяхте страхотни и още веднъж показахте колко много знаете.
0 коментара
За да коментирате, трябва да сте влезли в профила си.
Влезте