БЕЛ за 4 група

Педагогика План-конспект

Педагогическа ситуация по БЕЛ за IV група в ДГ

Образователно направление: Български език и литература – 25 – 30 мин.
Тема: Приказката - “Слънчовото цвете”- Кирил Писарски
Ядро: “Свързана реч”.
Цели:
1. Възприемане на приказката и осмисляне на вложената в нея поука;
2. Определяне на основните моменти в текста;
3.Определяне на начало и край на приказка;
4. Преразказване на литературен текст и изразяване на емоционално отношение.
Образователни задачи:
1.“Художествена литература“:
-Пресъздава част от литературното произведение, като импровизира реплики и действия.
2.“Речник“:
-Възприемане и разбиране на непознати думи и изрази в текста;
-Обогатяване речника на детето с нови думи и изрази.
3.“Звукова култура“(ЗКР) :
-Отделя изречението от текст;
-Разграничава думите в изречението.
4.“Граматически правилна реч“ (ГПР):
-Използва правилно формите за единствено и множествено число;
-Съставя прости изречения;
-Съставя въпросителни и съобщителни изречения. Възпитателни задачи: - Загриженост , трудолюбие , упоритост , воля , отговорност.
Методи:
-Беседа, Упражнения, Онагледяване, Обяснение, Демонстрация, Указания.
Подходи:
-хуманно – личностен, фронтален, индивидуален, групов. Междупредметни връзки: - Околен свят; - Физическа култура.
Очаквани резултати:
-Да проявява интерес към приказката и разказва предпочитана част;
-Възприема, разбира и запомня поуката от приказката.
Средства:
-Нагледни – детски рисунки, картини, табло с известни герои от приказки;
-Словесни – разговор, упражнение, анализ, сравнение.
-Практически – подвижни дидактични игри и упражнения.

Ход на урока
Нагласа: Децата са седнали на столчетата си . Разглеждаме илюстрации, направени от тях, по български народни приказки, с цел активизиране на емоционално-познавателния опит. Опитвам се да позная кои са илюстрираните от децата приказки, като умишлено греша заглавията и чакам те да ме коригират. След това децата гледат на таблото , където има сложени различни приказни герои от различни приказки. Учителят пита всяко дете кой приказен герой познава и от коя приказка е той? След като изслуша отговорите на всяко дете, учителят ги моли да разкаже всеки какво е запомнил от любимата си приказка и на кой от приказните герои желае да прилича и защо?
Учителят разказва кратък разказ на децата за цветята около нас и ползата от слънцето за тях.
Поставяне на темата

Учител: Деца, днес ние с вас ще се потопим в царството на вълшебните приказки и ще се запознаем и научим още една нова за вас и интересна приказка, а нейното заглавие е „Слънцовото цвете“ от писателя Кирил Писарски.
Предлагам ви да чуете внимателно приказката, защото след това ще задавам въпроси, свързани с нея.
Учителят започва да разказва приказката бавно с подходящи мимики и жестове и да акцентира, като повтаря важните моменти в приказката.
СЛЪНЧОВОТО ЦВЕТЕ
Кирил Писарски
Слънчо обичаше всички свои планети, но най-много синьо-зелената Земя. Щом се събуди, грабва далекогледа и го насочва към планините, към моретата и езерата. Една сутрин, както си гледаше с бинокъла, тежко въздъхна. Майка му чу въздишката и го попита:
-Обиди ли те някой?
-Никой не ме е обидил, майко – отговори слънцето. – Мъчно ми е дето на Земята всеки има свое Цвете, а пък аз си нямам. Бабите имат Бабин зъб, вятърът – цвете Ветрогонче, Ежкова главица, Заешки уши. Искам и аз свое цвете! Майката погали златните къдрици на Слънчо и го посъветва:
-Най-хубаво е онова цвете, за което сам се грижиш. Ако пожелаеш истински, и ти ще имаш свое цвете на Земята.
-Искам! Много искам! Но как ще стане това? – едва не проплака слънцето.
-Не виждаш ли колко семена плуват във въздуха! Улови си няколко и ги посей на Земята. Грижиш ли се за тях, ще имаш най-хубавото цвете...
-Сънувам ли?!... Та това е… приказка! Една чудесна приказка! Урааа! Аз си имам свое цвете! Толкова се радвам. Обаче… Обаче то си няма име! Как ще се нарича това цвете?
-Много просто – отговори майка му. – Щом като цветето си е твое, ще се казва Слънчовото цвете! А може би … Може би най-добре да се нарича слънчоглед! Я виж колко мило те гледа. То е благодарно за твоите грижи към него. Не откъсва поглед от тебе. И нарекли цветята от голямата нива слънчогледи.
До ден-днешен слънчогледът е верен на своя приятел – слънцето. От ранна сутрин та чак до залез той му се радва, изпраща му милион признателни целувки и усмивки.
А Слънчо беше щаслив, че най-сетне и той си има своето цвете.
Учител:- Хареса ли ви приказката?
Деца: - дават своите примерни отговори...
Учител: - Ах! Този Слънчо, колко обича цветята и как си го е нарекъл хубаво неговото цвете..........
След като децата чуят приказката, учителят повтаря от кого е написана и как е заглавието й.
Следва втори прочит на приказката от учителя.
Учител: - Деца, представете си, че сте там в приказката, затворете очи и се опитайте да запомните част от нея.
След като приключи с втория прочит, учителят дава минутка време на децата, за да се подготвят за предстоящите въпроси, свързани с приказката.
Поставя на таблото първата илюстрация
Учител:- Кои са героите и къде се случва това?
Деца: Дават своите примерни отговори...
Поставя втората илюстрация.
Учител: - Открихте главните герои в приказката – Слънчо, майка му, Вятърко, цветята. Да видим кои са непознатите и нови думи в приказката . Учителят обяснява на децата новите думи, като ги описва и съпоставя с други думи, които са вече познати на децата.
Учител: - Да се върнем отново към приказката. Защо Слънчо, който е главният герой е тъжен?
Децата отговарят............
Учител: - Точно така, защото си няма цвете. И какъв съвет му дава неговата майка?
Деца: Дават отговори...........................
Учител: - Да, защото най – хубаво е онова цвете, което сам посадиш и за което сам се грижиш. Учителят показва на децата истински семенца на цветя и демонстрира как се засаждат в саксия в която има почва и как се поливат и че трябва време и грижа, за да покълне семето и да се превърне в истинско цвете.
-А, вие имате ли си вкъщи цвете за което да се грижите и какво име сте му дали?
Децата дават своите примерни отговори
Учител: - А, как Слънчо намира семена с помощта на кого? Отново има илюстрация на таблото, с която децата да си помогнат и подсетят.
Децата отново дават своите примерни отговори, а учителят пита определени деца, да повторят отговорите.
Учител: - Слънчо успява ли да се грижи добре за семената, за да се превърнат те в красиви цветя? На таблото се поставя следващата илюстрация, с която децата да си помагат.
Отговори на децата.......
Учител: - Не, точно така, защото си мисли, че за семената трябва само топлина, за да поникнат. И майка му, тогава отново се появява и какъв съвет му дава, този път?
Деца: Децата отговарят ....................
Учител: - Браво! Точно така. Виждате ли, деца, колко трудно се отглеждат цветя? И те имат нужда от внимание, топлина, грижи, вода, слънце и обич, така както хората имат нужда от тези неща, за да са щастливи.
И когато Слънчо засява семената втори път, те поникват и се превръщат в красиви цветя, а той какво име им дава и защо точно това име? На таблото се поставят две нови илюстрации.
Децата отговарят...............................................
Учител: - А, Слънчо накрая щастлив ли е или отново тъжен?
Децата:- Дават своите отговори......................
Учител: - Защо е щастлив?
Деца: Дават отрговори........................
Учител:- И каква поука можем да си извадим от тази приказка? Аз ще ви подскажа малко. Може ли да направим нещо в живота без да положим труд, усилия, постоянство и обич?
Децата: - Дават своите примерни отговори...
Учител: - „ Не се ли потрудиш, не дадеш ли частица от себе си, няма да получиш нищо в живота“.
Учител: - Умни деца сте и много досетливи! Поздравявам ви затова!
И сега е време за игри, така от царството на приказките ще се пренесем и насладим в царството на игрите.
Сега ще си изиграем играта „Един започва – друг продължава“ /групов метод/
Децата се разделят на 4 отбора. Капитаните на 3 отбора избират илюстрации от приказката, без да виждат кой момент е изобразен. Задачата на отборите е да разкажат илюстрирания момент. Започва един отбор, продължава другият. Четвърти отбор има за задача да каже поуката, както и други, с подобно значение.

Преди началото на играта си припомняме правилата за работа в група:
-работят без да си пречат;
– когато един от групата говори, другите го изслушват и не го прекъсват.
Преценка след играта – според резултатите от изпълнението на задачата.
Следва : Занимателна игра „Довърши изречението” – Построяване на просто изречение по зададена схема. Съставяне на въпросително и съобщително изречение и правене на разлика между тях.
Учителят започва изречение, а децата трябва да го довършат, но да е просто, след това учителят отново започва изречение, а децата да го довършат, като го определят, дали е съобщително или въпросително. Учителят дава възможност на повече деца да се опитат сами да съставят първо съобщително, а след това и въпросително изречение, като им помага или напътства, ако имат нужда от помощ.
Учител: - Браво , деца! Възхитена съм от вашата досетливост и знания!
И за награда, ще изиграем още една игра и тя се нарича –„ Хвани думата и я допълни“. ( Подвижна игра) Децата застават в кръг, а учителката е в центъра и казва дума от приказката, като хвърля топката на дадено дете, а детето трябва да чуе думата, след това да хване топката и да я каже в множествено число.
Учител: - Казва думата майка и хвърля топката на детето, а детето трябва да хване топката и едновременно да върне топката на учителя и да каже думата в множествено число – майки.
Учител: - Стана много забавна и весела игра. Отлично деца! А, ама аз забравих, че има една много вълшебна и забавна игра, която се казва:
„На театър“. Избирам си 4 деца за героите (Слънчо, майката, Вятърко и цветята)
Играем играта, като аз съм разказвача и децата правят това, което чета и повтарят думите на героите.
Учител: Бяхте отлични герои! Вие ставате за истински актьори и дори може, някой ден да участвате във ваш филм или да си измислите собствена приказка. Седнете си по столчетата и преди да ви кажа какво трябва да правите на листовете пред вас, искам да ми кажете с коя приказка се запознахме днес? Кой я е написал и кои са главните герои в нея? (Преговаряне и затвърждаване).
Децата дават своите отговори......
Учител: Най – умните и добри деца сте вие. С вас е удоволствие да се работи. И за финал на нашия урок искам на празните листчета пред вас всеки един да ми нарисува Слънчо, такъв, какъвто си го представя и неговото цвете – Слънчоглед. Какъв е Слънчо в началото на приказката и как изглежда в края на приказката.
( Учителят минава и наблюдава всеки един, ако трябва коригира или пояснява).
Целта на учителя е да провери, кой как е възприел приказката, какво е запомнил от нея и как си я представя, също така и настроенията на децата , според това, дали ще нарисуват Слънчо- тъжен или щастлив и д

Преглед на началото - целият файл след изтегляне

Описание

Дисциплина: План конспект по БЕЛ за ДГ

0 коментара

Все още няма коментари. Бъдете първият, който ще коментира.

За да коментирате, трябва да сте влезли в профила си.

Влезте