Русенски университет “Ангел Кънчев”
Факултет природни науки и образование
План-конспект
по
Методика на обучението по Литература
Тема: „ Как Хитър Петър излъгал султана ”
Изготвил: ................
Станислава Петрова
Специалност: ПНУП
Русе, 2014
Тема на урока: „ Как Хитър Петър излъгал султана ” – Народна приказка.
Вид на урока: За нови знания.
Цели: Възприемане и осмисляне на приказката.
Задачи:
1). Цялостно възприемане на приказката.
2). Усъвършенстване на уменията за анализ на приказката.
3). Усъвършенстване на четивната техника.
Ход на урока:
1.Подготовка за възприемане на литературното произведение:
( Актуализация на старите знания по темата )
- Деца помните ли Хитър Петър. Ние сме чели няколко приказки в който той е бил герой. Помните ли как Петър винаги надхитрява хората и колко е умен, досетлив и благороден. Сега ще се запознаем с нова приказка, в която участва нашият герой – Хитър Петър.
2.Обявяване на темата на урока:
- Приказката с която ще се запознаем този час се казва: Как Хитър Петър излъгал султана. Тя е народна приказка. ( Учителят записва заглавието на дъската, под него записва: Народна приказка и децата го записват в тетрадките си. )
3.Първоначално цялостно възприемане на литературното произведение:
- Деца сега ще ви прочета приказката, а докато я слушате си мислете дали ви харесва приказката; кой са геройте в нея; какви чувства предизвиква във вас. ( Учителят прочита изразително приказката, като след прочита изяснява непознатите думи: глашатай, антерия и крина. )
- Чухте приказката, вече може да ми отговорите на въпросите, за които си мислехте.
- Харесва ли ви приказката?
- Кой са геройте в приказката?
- Какви чувства предизвиква приказката във вас?
-Защо султанът искал някой да го излъже?
- Защо Хитър Петър казал на султанът, че не е отишъл да го излъже, а казва само истината?
4. Тих прочит от децата:
- Деца, ще ви дам 10 минути, за да прочетете приказката. Докато четете тихо, помислете на колко части можем да я разделим. Кой са основните моменти и къде започват и свършват те. Ако срещнете непознати думи, си ги отбележете в тетрадките и после ще ви ги обесня.
5.Задълбочаване на читателското възприемане и осмисляне чрез анализ:
Въпроси към първия момент от приказката:
- Деца какво се случило в началото на приказката?
- Много хора отишли да излъжат султана, но някой върнал ли се е с пълна торбичка?
Въпроси към втория момент от приказката:
- Когато се срещнали Хитър Петър и султана, какво си казали един на друг? Хайде да прочтем изразително с интонация ( Четене по роли от две деца)
- Сигурно си донесъл голяма торба за глупава лъжа, която си намислил да ми кажеш.
- Нито торба нося, нито съм дошъл да те лъжа!
- Каква е целта на Хитър Петър с този отговор?
- Каква е лъжата, която Хитър Петър казал на султана? ( Дете прочита отговора от текста.)
- Защо султанът се ядосал?
- Могъл ли е султанът да се измъкне от двойния капан?
Въпроси към третия момент от приказката:
- Когато султанът видял, че не може да се измъкне от капана на Хитър Петър, колко жълтици му дал?
- Султанът заслужено ли си е платил с торба жълтици за този каприз?
- Когато Хитър Петър си тръгнал, какво направил с печалбата си?
- Хайде сега едно дете да прочете с различна интонация, какво си рекъл Хитър Петър, когато се качил на магарето и се запътил към дома.
( „Немъчена пара без сметка се харчи.” )
- Деца, какво означават според вас, тези думи на Хитър Петър?
- Колко жълтици останали в торбата му?
- Хайде сега някой от вас да илюстрира с думи, портрета на Хитър Петър. (2-3 деца казват своите представи.)
6.Обобщителен етап:
- Днес се запознахме с много интересна приказка за Хитър Петър. Той за пореден път успя да надхитри някого, но този път дори спечели една пълна торба с жълтици. Но Хитър Петър никога не е бил алчен, за това той раздаде жълтиците си на сиромасите, защото знае, че те нямат никакви жълтици и се радват на най – малкото. Така Хитър Петър остана много по – щастлив, защото помогна на останалите.
За домашна работа, вие трябва да се научите да четете изразително приказката. Може да си нарисувате някой момент от приказката и в следващия час ще разкажете какво се е случило в този момент (по избор).
0 коментара
За да коментирате, трябва да сте влезли в профила си.
Влезте