Университет „Проф. д-р Асен Златаров“
ФАКУЛТЕТ ПО ОБЩЕСТВЕНИ НАУКИ
Катедра
„Педагогика и методика на обучението“
План-конспект на урок по математика
за 3 клас
Изд. „Булвест 2000“ – М. Богданова, М. Темникова, В. Иванова
Урок:
Деление на двуцифрено и трицифрено число с едноцифрено число
(Упражнение)
Изготвил: Проверил:
Ралица Иванова доц. д-р Кр. Димитрова
ПНУП Ф. № 155
Бургас, 2021 г.
Цели: Учениците да обобщят знанията си и да затвърдят уменията си за:
затвърдяване алгуритъма на писмено пресмятане на деление на трицифрено число с едноцифрено;
затвърдяване наименованията на компонентите и резултата при действие деление;
затвърдяване знанието за определяне броя на цифрите в частното.
Ход на урока:
Учител: Здравейте, ученици! Днес ще продължим да се упражняваме върху деление на двуцифрени и трицифрени числа с едноцифрено число. Запишете в тетрадките си упражнение. Ще си направим една разходка из България. Ще разберем дължината на някои реки и на най-дългата планина в страната ни. Сещате ли се коя е тя?
Ученик: Да! Това е Стара планина.
Учител: Правилно. Преди да разберем всичко това, отворете учебниците си на страница 95 и погледнете задача първа.
Учител: Вярно ли са представени числата като сбор от стотици, десетици и единици? Хубаво погледнете, помислете и ми кажете при кои от тези сборове всяко от събираемите се дели на пет.
Ученик: Да, сборовете са представени правилно и във втория сбор всяко от събираемите се дели на пет.
Ученик: Пет стотици, петнайсет десетици и пет единици - всички се делят на пет.
Учител: Правилно. Какво е станало тук? Всеки сбор е представен така, че да може лесно да го разделим на пет. Стотиците са по-малко с една. Знаем, че една стотица е равна на една десетица. Съобразяваме, че тя е отишла при десетиците и те са станали колко?
Ученик: Десет и пет - станали са петнайсет.
Учител: Точно така и единиците са пет. Числото 655 е представено по този начин, за да може да се пресметне по-лесно частното на числата 655 и 5. Погледнете и подточка б. Вики да ми каже при кой сбор всяко от събираемите се дели на пет. Правилно. Ето, погледнете задача втора. Как ще пресметнем по-лесно частното на числата 655 и 5. Какво първо ще направим?
Ученик: Първо ще разберем колко са цифрите в частното.
Учител: Добре, определяме броя на цифрите в частното. Как?
Ако учениците се затрудняват да отговорят, учителят припомня правилото, в случая, когато броят на стотиците е по-голям или равен на делителя, частното е трицифрено число, а когато броят на стотиците е по-малък от делителя, частното е двуцифрено число.
Учител: Тук частното двуцифрено число ли ще бъде или трицифрено?
Ученик: Трицифрено.
Учител: Защо?
Ученик: Защото броят на стотиците е по голям от делителя.
Учител: Добре. Обяснявам на дъската примера 655:5. Никой не пише, всички гледате и слушате какво обяснявам.
Учителят записва на дъската и обяснява:
655 : 5 = 131 - 5↓ 15 - 15↓ 5 - 5 0
Започваме да делим от най-високия ред, в случая е редът на стотиците. 6 не се дели на 5. Най-близкото число, което е по-малко от 6 и се дели на 5 е 5. 5 делено на 5 е 1. Записваме 1 в реда на стотиците на частното и правим проверка – 1 по 5 е равно на 5. Записваме 5 в реда на стотиците. 6 стотици минус 5 стотици е равно на 1 стотица, записваме я. Записваме си стрелка надолу, за да не се бъркаме и сваляме 5 десетици, така десетиците ни стават 15. 15 делено на 5 е 3. Записваме 3 в реда на десетиците в частното. Правим проверка – 3 по 5 е 15, записваме го. 15 минус 15 е нула, но нея не я пишем.Сваляме и единиците, които са 5 и отново си правим стрелка надолу, за да не сгрешим. 5 делено на 5 е 1. Записваме 1 в реда на единиците на частното. Правим проверка – 1 по 5 е 5. Записваме го. 5 минус 5 е нула, вече записваме нулата като край на нашата опашка. И така получихме, че частното на числата 655 и 5 е числото 131.
Тук сега трябва ли да допълня още нещо?
Ученик: Трябва да направим проверка.
Учител: Точно така. Как правим проверка?
Ученик: Умножаваме частното с делителя.
Учител: Да. Диктувай ми какво да запиша.
131 . 5 = 655
Учителят припомня и умножението:
Имаме умножение, затова започваме да умножаваме от реда на единиците. 5 по 1 е 5, записваме 5 в реда на единиците на произведението. 5 по 3 е 15, записваме 5 в реда на десетиците в произведението и помним 1 десетица наум. 5 по 1 е 5 и едно наум е 6. Получихме 655. Работили сме вярно.
Учителят вдига ученик да излезе и да запише втория пример, като изисква от него да записва правилно и да обяснява действието. Преминава се към следващата задача 3.
Учителят поставя задача, децата да решават примерите в тетрадките си, като припомня, че изчисленията се правят в изчислителното поле, стотиците се записват точно под стотици, десетиците под десетици, единиците под единици. Да не се забравя и пренасящата стрелка, и опашката да бъде завършена. Учителят непрекъснато минава около чиновете и наблюдава. При нужда обяснява. В зависимост от времето, в час се решават само два-три примера от трета задача, останалите ще се дадат за домашна работа, и се преминава към следващата задача.
Учител: До тук се справихте отлично! А сега готови ли сте да обуем туристическите обувки, да сложим раниците, шапките и да тръгнем на екскурзия из България? Погледнете задача четвърта.
Учител: Вижте на картата долу са показани реките. Река Камчия е най-дългата българска река, която се влива в Черно море, и е осмата по-дължина река в България. Колко обаче е дълга, ще разберете като пресметнете първия израз.
Учениците работят в тетрадките си, като учителят напомня, че пресмятането се извършва отстрани в изчислителното поле. Отговорът се сверява.
Учител: Хайде да разберем и дължината на р. Тунджа. Стана ми любопитно коя от двете ще е по-дълга.
872 : 2 – 43 . 2=
= 436 – 86 =
= 350 км
Отговорът се сравнява, ако някъде има грешка ученикът решава отново, за да открие и разбере къде е сгрешил.
Учител: Знаете ли коя е най-дългата река в България?
Ученик: Река Искър!
Учител: Браво! А знаете ли колко км е дълга? Ще разберете, като решите следващия пример.
65 . 4 + 27 . 4 =
= 260 + 108 =
= 368 км
Учениците намират отговора и отново се сверява дали всички са получили едно и също.
Учител: Браво на всички! Нека да видим сега подточка б. Кой ще я прочете? Как ще съставим числовия израз? Давам ви малко време да го запишете в тетрадките си и да го решите, след което някой от вас ще го записше на дъската.
988 – 234 . 2 =
= 988 – 468 =
= 520 км
Ученик: 520 км е дълга Стара планина.
Учител: Преди няколко урока вие трябваше да пресметнете няколко числови израза и да откриете името на наш исторически паметник и височината му. Спомняте ли си кой беше този паметник?
Ученик: Паметникът Шипка.
Учител: Правилно. Паметникът на свободата се намира в Стара планина. Да преминем и към следващата задача. Кой ще я прочете?
Учител: Вики да излезе и да запише съкратения запис. А след това Иво ще излезе да запише решението.
Стара пл. – 520 км, с 265км по-дълга Колко км е дълга
Ср. Гора - Стара пл.?
Решение:
520 – 265 = 255 (км е дълж. на Ср. Гора) 520 - 265 255
Отг.: 255 км е дълга Ср. гора
Учител: Всички ли го записахте по този начин? Иво, обясни защо използва действие изваждане?
Ученик: Стара планина е с 265 км по-дълга, това означава, че Средна гора е по-къса от нея и затова трябва да извадим.
Ако учениците грешат, учителят онагледява с чертеж на дъската, като пита колко ще е дълга първата отсечката, втората по-къса или по-дълга ще е, къде да сложи питанката.
Стара планина 520км
265км по-дълга
Средна гора ?
Учител: Да видим и подточка б. Мария да я прочете. Запишете съкратения запис и решението. След това някой ще излезе да запише на дъската.
Стара пл. – 520 км Колко км е дължината на
Родопи – с 310 км по-малка Родопите?
Решение:
520 – 310 = 210 ( км е дълж. Ср. гора)
Отг.: 210 км е дълж. на Ср. гора
Учител: Туристи, вие се справихте отлично! Днес отново бяхте отлични математици! Запишете си домашната работа.
Учителят записва домашната работа на дъската.
стр.95 довърши зад. 3
0 коментара
За да коментирате, трябва да сте влезли в профила си.
Влезте