„Мартеница“

Педагогика План-конспект

ШУ “Епископ Константин Преславски”

Педагогически Факултет

Специалност „Иновации в предучилищното образование” – гр. Варна

План-конспект

На педагогическа ситуация по конструиране и технологии за III-та възрастова група в ДГ.

ТЕМА: „Мартеница“

април
2018

План-конспект
На педагогическа ситуация в детската градина.

1.Образователно направление: „Конструиране и технологии“
2. Образователно ядро: „Обработване на материали, съеди‌няване и свързва‌не“
3.Тема: „Мартеница“
4. Възрастова група: III-та възрастова група ( 5-6г.).
5. Цел:
- Да се формират елементарни конструктивно-технически умения.
- Да се развие конструктивно-техническо мислене и творческо въображение.
- Да се създаде интерес и положително отношение към обичайте и традициите, към труда и ръчната изработка.
- Натрупване на опит и познания при обработка на различни материали – картон, хартия и конци.
6. Задачи:
- Знания: разказва за традиции, обичай; раз‌познава и обяснява за материа‌лите; знае и може да конструира обем‌ни обекти, възпроизвежда система от действия в определен алгоритъм за изработване, проследява технологичния процес по нагледна опора.
- Умения: прегъва, реже, лепи - хартия и картон. преплита конци по опреде‌лен начин; обработва конци, съединяване на елементите на изделието.
- Отношения: желае да изработи и подари мартеници; изпитва емоционално отноше‌ние към празника; желае за самостоятелна работа, да следва точно указание, да работи по схема от технологичен характер.
7. Интегративни връзки:
- Направление: „Български език и литератута“ - ядро: „Свързана реч – говорене и слушане“.
- Направление: „Социален свят“ – ядро: „Културни и национални цености“.
8. Материали и инструменти: червен и бял конец (прежда), бял и червен картон (формат А4), ножица, лепило, кош за отпадъци.
9. Нагледни средства: демонстрация от учителя, табло, схема на етапите на технологическия процес, точни указания.
10. Ход на ситуацията:
- Емоционалната нагласа: гатанка.
У: Деца , обичатели гатанки?
Д: Да!
У: Те са бели и червени
румени и засмени,
щастие даряват
като слънце ни огряват.(Що е то?)
Д: Мартеници!!!
У: Браво, справихте се чудесно. Обяснявам за белият цвят символизира чистотата, невинността и радостта. В българските традиции бялото е и знак за красота, а червеното е цвят на жизненост, на здраве и любов, на победата, на живота и храбростта, на светлината на изгряващото и залязващото слънце.
У: Деца, сега ще ви разкажа и историята на днешния 1-ви март. Легендата за традицията с мартениците датира още от създаването на България, от времето на Хан Аспарух. Сестра му била затворена в кула и владетелят опитал да я освободи, изпращайки вест със гълъб. Писмото било завързано с бяла връзка за крака на птицата, в него бил начертан пътят към България. Тъй като полетът на гълъба бил продължителен, връзката му разкървила крака и белият конец бил обагрен в червено. „Птицата се върнала до хан Аспарух на 1-ви март, а конецът бил червено-бял“. Владетелят направил мартеници с бял и червен конец и закичил всичките си войници. Да се носи на ръката, докато се види разцъфнало дръвче, щъркел или лястовичка, завърнали се от топлите страни, казал хан Аспарух.
У: Деца, знаете ли кой е хан Аспарух?
Д: да..., не....
У: За тези които не знаят - хан Аспарух е основателя на нашата страна. Още от тези далечни времена сме носили мартенички.
- Съобщаване на темата: Сега искате ли да си направим красива мартенска украса за стаята.
- Мотивировка: украса за стаята.
11. Анализ на образеца: Деца, сега ще ви демонстрирам как се правят картонените мартеници. Също на таблото съм ви направила кратка схема с най-важните стъпки по които да работите. Имаме нужда от два картона – бял и червен. Прегъваме картона по средата (по-дългата страна). Очертала съм на всеки еднакво дебели ленти, които да не стигат до края. Срежете ги с ножица до където са очертани. Разгъваме картона и проверете дали сте отрязали всички ленти правилно, поседната лента се премахва (само от едната страна). Отново го сгънете по-дългата страна и залепете двата края. Остана само да оформим кръга. Поставихме и по една червена или бяла лента промушваме по средата и я залепваме , за да ни се получат по-красиви мартениците. Накрая преплитаме двата конеца (бял, червен) и вързваме картонената мартеница. Сега деца ела те да видите от близо моята мартеница, разгледайте и схемата на таблото с основните стъпки.
12. Алгоритъм на дейността:
- Нарисувайте схемата от таблото.

1.Вземете картона.
2.Сгънете по средата и отрежи по начертаните ленти.
3. Разгънете и махни последната лента от едната страна.
4. Отново го сгънете по-дългата страна и залепете двата края.
5. Оформете кръг.
6. Промушете лентата и я залепете.
7. Преплетете двата конеца (бял, червен) и вържете.
- Изисквания: Следвайте точно схемата за действие.
Изработвате по една бяла и червена мартеница.
- Указания и за хигиена: Пазете работното си място подредено и чисто.
- Безопасност: Внимателно режете с ножицата. Внимавайте с лепилото.
- Самостоятелната работа: Седнете по столчетата деца. Приятна работа.
13. Преценка на дейността и резултата от нея: Децата знаят как се съединяват материали чрез залепване. С лекота се справиха с обработването на картона. Някои от децата имаха трудност при вързването на конеца. Индефицитат празничния символ, владеят техниката за направата на мартеница, като използват нагледна опора. Демонстрират социално приемливо поведение относно празника. Децата предлагат идеи за моделиране на обекта с подкрепата на учителя. Изпитват удовлетвореност от извършената дейност и нейният продукт. Приемат сътрудничество с другите – възрастни, деца. Оценяват значението на собственоръчно изработените модели.

Преглед на началото - целият файл след изтегляне

Описание

Изработка на картонена мартеница по схема в детската градина. Дисциплина: конструиране и технологии

1 коментар

А план конспект по домашен бит и техника за 3 клас темата мартеници и нализ

За да коментирате, трябва да сте влезли в профила си.

Влезте