План конспект
Ядро: Звукова култура
Тема: Печатна буква „е“
Образователно направление: Български език и
Група: 4а /подготвителна/
Водещи цели: Поставяне на правилно ударение на използваните думи по практически път. Определяне на звук в началото на думата. Демонстриране на начални графични умения.
Методи: беседа, игра, демонстрация, наблюдение
Средства: писмо изненада; гатанки; цветни листчета /сини и червени/, с които децата правят звукови модели; картинки на различки предметни и животни, които съдържат в себе си буквата „е“, по които децата правят звукови модели.
Ключови думи: звук, буква, звуков модел
Очаквани резултати: Определя звук „е“ в началото, в средата и в края на думата. Поставя правилно ударение на използваните думи по практически път.
Връзка с други направления: „Околен свят“, „Математика“
Ход на ситуацията:
- Здравейте, деца. Аз съм кака Диди, а това е кака Лили. Знаете ли защо сме тук днес? Докато се разхождахме навън видяхме едно еленче, което май се беше загубило. Доближихме се до него и видяхме, че на врата му има панделка със закачено на нея писмо, на което пише: „За децата от детска градина „Мир“ - 4а група“. Това вие ли сте? /Да./ Искате ли да отворим писмото и да видим какво има вътре? /Да./
*Отваря писмото, в което има гатанки. Прочитаме ги.*
- Я да видим какво е е това. Ооо, това май са гатанки. Вие обичате ли гатанките? /Да./ Искате ли да ви ги прочетем или само ние да си ги четем? Добре ще ги прочетем, но искаме да слушайте внимателно, за да може да отговорите. Искам който се сети за отговора да си вдигне ръката.
Дъждове, мъгли обичам
и дърветата събличам
Вятър пее тъжна песен,
мене ме наричат…?
Есента
Браво! А знаете ли кой сезон е сега? /Есен/
Всяка зима тя се връща,
отдалече в наща къща.
Елхата
Има рокля от иглички,
и подаръци за всички.
- Браво! Познахте! У вас украсихте ли вече елхите? Е значи сте готови за дядо Коледа. Знаете ли по какво си приличат тези две думички /есен и елха/? Започват с една и съща буква. Буквата „е“.
*Ако децата не се сетят ще ги попитаме първо с коя буква започва думата есен. След това с коя буква започва думата елха. И така предполагаме, че ще ни отговорят на въпроса.*
- Точно така! Тези две думички си приличат, защото започват с буквата „е“. Я да видим какво още има в този плик. Не са само гатанките. Нашето еленче ни е подготвило и друга изненада. Но преди да ви я кажем искаме да знаем дали знаете, кои са гласните букви? /А, Ъ, О, У, Е, И/ Добре. А правили ли сте звукови модели на думи? /Да./ Е, супер. Значи ще можете да се справите със задачата, която ви е подготвило еленчето. Тук пише, че под вашите столчета има различни картинки. Я погледнете, така ли е?
*Децата взимат картинките, които предварително са залепени под столчетата.*
- Погледнете си хубаво картинките. Хайде всеки от вас да ни каже какво има на неговата картинка.
*Тук много бързо всяко дете казва какъв предмет или животно е изобразено на картинката, която му се е паднала.*
- Иска ли сега някой от вас да се пробва да състави изречение с картинката, която има?
*Избираме си най-много 3 деца, които да съставят изречение. Ако се затрудняват ще помагаме с въпроси: Какво има на картинката? Какво правим с това нещо? Къде/кога го използваме?*
- Браво, много добре се справихте. Сега е време да видим какво още има в плика. Какво е това? /Квадратчета./ Какъв цвят са тези квадратчета? /Сини и червени./ Точно така! Браво! Сега с тези квадратчета трябва да направим звукови модели на нашите думи. Като използвате червените квадратчета за гласните букви и сините за съгласните. Хайде, кой иска първи да направи звуков модел? Ние ще помагаме ако има нужда, но сме сигурни, че можете да се справите и сами.
*Излизат 4/5 деца, които ще направят звукови модели по картинките, които имат. След като направят звуковия модел може да преброят всички заедно от колко букви е съставена думата. След това ги насочваме към масичките за работа с работните тетрадки. Казваме им първо първа маса да седне, след това втора и трета, за да няма блъскане.*
- Сега отворете тетрадките на страница 37 /три и седем/. Хайде сега обърнете внимание на първия зелен правоъгълник. Какво виждаме в него? /Еедно, котее, кучее, молив, пеет/. Колко са картинките? Нека ги преброим. Сега вашата задача е да оцветите със зелен молив кръгчетата до картинките, в които чувате звука „е“. Само кръгчетата до картинките, в които чувате звука „е“!
- Хайде сега да насочим вниманието си към втората задача. Колко са картинките? *Броят ги групово.* Кой ще ни каже какво е нарисувано там?
*Картинките са 5, затова за всяка ще вдигнем различно дете. Общо 5 деца.*
- Сега, деца, ще ни трябват червени моливчета. Всеки да си вземе. Слушайте внимателно! В коя дума чувате звука „е“ в началото на думата? Трябва да е в началото. Оцвете само тези кръгчета, където чувате звука „е“ в началото.
- Браво! Готови ли сте да продължим напред? Кой ще ни каже какво е нарисувано на задача 3?
*Пак изпитваме 5 деца, колкото са картинките.*
- Тук вашата задача е да свързвате. Ако в картинката чувате звук „е“ трябва да я свържете с голямата буквата „Е“. Няма значение с какъв цвят.
- На последната задача какво виждаме? Имаме различни букви. Вие трябва да оградите с кръгче само буквата „Е“. Най-отгоре на тетрадка е показана буквата „Е“, за тези от вас, които се затвудняват може да погледнат как се пише буквата „Е“. След като оградите буквите „Е“ трябва да повторите с молив, тези които са написани с прекъсната линия.
- Готови ли сте? /Да./ Супер. Искате ли сега да изиграем една игра? /Да./ Играта се казва „Великани и джуджета“. Хайде сега, без да си взимате столчетата елате на килимчето. Нека да се наредим в две редички и да оставим достатъчно разстояние помежду си, за да не се удряме. Слушайте внимателно правилата на играта! Ние ще ви казваме различни думички. Вие трябва много добре да слушате! Ако чуете звук „е“ в думата ще скачате, а ако не чуе ще клякате. Я да ви видя ушите. Готови ли са да слушат?
*Тук им казваме различни думи, като: море, кораб, морков, слон, дете, мравка, учител, играя, пея, танцувам, скачам и т.н. Тази игра може да продължи до края на ситуацията. Целта ѝ е децата да се раздвижат след толкова писане.*
0 коментара
За да коментирате, трябва да сте влезли в профила си.
Влезте