Университет „Проф. д-р Асен Златаров“
ФАКУЛТЕТ ПО ОБЩЕСТВЕНИ НАУКИ
Катедра
„Педагогика и методика на обучението“
План-конспект на ситуация по математика
за 3 група
Изд. „Изкуства“
Тема:
Рисувам в мрежа от квадрати
стр. 21, книжка 2
Изготвил: Проверил:
Ралица Иванова доц. д-р Красимира Димитрова
ПНУП Ф. № 155 /............................./
Бургас, 2021 г.
Цели:
Развиване на умения за ориентиране в квадратна мрежа и лабиринт;
Развиване на умения децата да фиксират и възпроизвеждат върху лист определена графична схема;
Развиване на уменията за комбиниране на познати геометрични фигури (триъгъкник и квадрат);
Затвърдяване на умения за определяне на посоките наляво-надясно, нагоре-надолу;
Затвърдяване на умения за количествено броене.
Развиване на фината моторика на ръката.
Ход на ситуацията:
Педагог: Деца, имам нужда от вашата помощ! Като идвах насам, видях едно малко кученце, което се луташе около детската градина. Тръгваше ту наляво, ту надясно, тръгваше нагоре по тротоара и се връщаше, и не знаеше накъде да поеме. Искате ли да му покажем посоките ляво и дясно, нагоре и надолу, за да може и то да ги научи и да открие пътя към вкъщи?
Деца: Даааа!
Педагог: Много се радвам, че всички искате да помогнете. За да ни чуе кученцето, нека да изпеем високо песничката за ляво и дясно. Готови ли сте? Застанете пред столчетата си. Започваме!
Педагогът пуска на запис следната песен:
Първо лявата ръка пред себе си вдигни, после дясната ръка до нея протегни. Хайде с двете си ръце да пляскаме сега, хайде в ритъма игрив да пеем ние така.
Първо с лявото краче на пода ти тропни, после с дясното краче отново повтори. Хайде с крачетата да тропаме сега, хайде в рътъма игрив да пеем ние така.
Педагог: Страхотни сте, деца! Кученцето със сигурност ви е чуло, но все още не се е прибрало вкъщи. Седнете си по местата и вдигнете горе ръчички. Хайде сега разбъркайте ги. Бъркайте, бъркайте, хубаво ги разбъркайте (децата тръскат ръчички). Стоп. Вдигнете горе дясната ръчичка. Хайде да преброим колко пръстчета има дясната ръчичка.
Всички деца броят заедно – едно, две, три, четири, пет.
П: Хайде сега пак да разбъркаме ръчичките. Бъркаме, бъркаме, бъркаме. Стоп! Вдигнете горе лявата си ръчичка. Да преброим пръстчетата на лявата ръчичка.
Всички деца броят заедно – едно, две, три, четири, пет.
П: Погледнете към таблото. Какво има на него? (на таблото има рисунка на къщичка в мрежа от квадрати)
Д: Къщичка.
П: Да, това е къщичката на изгубеното кученце. От какви геометрични фигури е построена тя?
Д: Квадрат.
П: Излез и ми покажи геометричната фигура квадрат.
Д: Триъгълник.
П: Хайде, излез и ми покажи геометричната фигура триъгълник. Браво, справихте се отлично.
П: Погледнете сега във вашите книжки. Там е нарисувана къщичка. Вашата задачка-закачка е да нарисувате същата тази къщичка в мрежата отстрани. След това трябва да направите същото и с цветето. Още мъничко остана кученцето да открие своя дом.
П: Погледнете първо къщичката. Започнете от долната страна. Първо нека да преброим празните квадратчета на най –долния ред. Едно, две и тогава почвате да оцветявате. Колко квадратчета трябва да оцветим за да се получи подът на къщичката? Да преброим надясно - едно, две, три. После преминаваме към следващия ред. Имаме отново да оцветим три квадратчета в оранжево. Продължавате самички.
Педагогът минава и поглежда как се справят децата и където има нужда помага като обяснява.
П:Отлично се справихте. Кученцето вече има къщичка. Вижте следващата задача лабиринт. Харесвате ли лабиринтите?
Д: Дааа.
П: Изгубеното кученце е на момиченцето. Момченцето знае къде е кученцето и трябва да отиде при момиченцето, за да ѝ каже. Помогнете му да намери пътя. Виждате ли квадратчето под момченцето? В какъв цвят е оцветено? Стрелката ни помага в коя посока да тръгнем. На къде сочи тя? Наляво или надясно?
Децата попълват лабиринта в книжките си.
П: Искате ли да изиграем една игра? Тя се казва „Открий съкровището“.
Указание на играта: Педагогът си прави план с разположението на няколко столчета. Под последното столче е скрито съкровището (картинка кученце за всяко дете). При така подредените столчета указанията са например: 3 крачки напред, обърни се надясно, 3 крачки напред, обърни се наляво, 2 крачки напред и детето трябва да достигне до столчето със съкровището. Изиграва се от няколко деца. После се разместват столчетата и отново се изиграва с останалите деца.
Преценка
П: Браво на всички! Всеки ще получи от мен по един стикер усмихнато човече за това, че се справихте отлично. Радвам се , че всички обичате животните и искате да им помогнете, когато са в беда.
0 коментара
За да коментирате, трябва да сте влезли в профила си.
Влезте