План-конспект по МОБЕЛ на тема: Съобщително изречение за 2 клас

Педагогика План-конспект

Русенски университет „Ангел Кънчев”
Факултет: Природни науки и образование

План – Конспект
по МОБЕЛ
на тема:
Съобщително изречение
2 клас

Русе, 2013

Тема: Съобщително изречение
Вид на урока: За нови знания
Цели на урока:
Образователни – да се получат знания за съобщитено изречение – видове, правопис и пунктоация.
Възпитателни – усъвършенстване на правописа и пунктоация в съобщително изречение.
Ход на урока:
Актуализиране на старите знания:
Миналият час разбрахме, как се образува изречение и от какво трябва да се образува едно изречение. Важно е да знаем, че думите в изречението трябва да са смислени.
Подредете думите в изречение по смисъл и поставете правилният пунктуационен знак.
днес парка в тя вървя
ново ми купиха колело
подарък коледа хубав аз получих
Поставяне на темата на урока:
Изреченията са различни по вид. Тези с които съобщаваме нещо се наричат съобщителни. Отваряме учебниците на страница 58. Учителят прочита определението и разглежда модела, който е показан, след това учениците преписват определението в тетрадките си.

1 зад:
Всеки ученик съставя съобщително изречение по образеца показан в учебника. Учителят проверява на всяко дете, а след това всеки прочита изречението си.
2зад:

Славей
На едно дърво беше кацнал славей и пееше. Той бе обиколил света и знаеше много. Под дървото лежеше таралеж.
Николай Райнов

Учителят пита децата какво виждат на картината под задачата 2.
След като се разгледа картинката се изпълняват задачите към нея. Ако има нещо неясно се обяснява отново. Проверка от учителя на всяко дете. Учителят поставя задача на децата да разгледат отново картинката да помислят и напишат какво може да е продължението на текста, като използват съобщителни изречения. Всяко дете работи самостоятелно, а след това прочитат написаното.
Пример: Таралежът си почиваше. Той се беше изморил, защото събираше храна за зимата. Когато славейчето дойде разказа на таралежа какво е видяло.
3 зад: Учителят прочита условието на задачата и обяснява, ако има нещо неясно. С негова помощ децата правят упражнение 3.

Птиците отлитат.
( Какви? Кога? Накъде? )
Щъркелите отлитат в края на лятото на Юг.
Листата капят.
( Какви? Кога? Къде? )
Листата на дърветата цъвтят
пролетта навсякъде по света.
Дърветата цъвтят.
( Какви? Кога? Къде? )
Обощните дървета цъвтят
пролетта навсякъде по света.
Звездите светят.
( Какви? Кога? Къде? )
Блестящите звезди светят
през нощта на небето.

5.Обообщение и преценка на работата по време на урока:
Учителят прави обобщение с какво са се запознали учениците в днешния урок. Обобщават получените знания за съобщително изречение – видове, правопис и пунктуация. Усъвършенстване на правописа и пунктуация в съобщително изречение.
Домашна работа: Да съставят кратък текст с помощта на съобщителни изречения по дадената картина. Да измислят и заглавие.

Преглед на началото - целият файл след изтегляне

Описание

Дисциплина: Методика на обучението по Български език и Литература (МОБЕЛ)

0 коментара

Все още няма коментари. Бъдете първият, който ще коментира.

За да коментирате, трябва да сте влезли в профила си.

Влезте