План-конспект по МОБЕЛ за запознаване с буква. 1клас.

Педагогика План-конспект

Русенски университет „Ангел Кънчев“
Факултет: Природни науки и образование

План – Конспект
по МОБЕЛ
за I клас
( Буквен период )
Запознаване със звук и буква
„ К, к ”

Изготвил: ............... Проверил: ..............
Станислава Петрова

Русе, 2014

I. Тема на урока: Звук и буква „К, к”.

II. Вид на урока: За нови знания.

III Цели:
Запознаване с звук и буква „К,к”
Формиране на фонематичен слух в учениците.
Формиране на умения за определяне на мястото на звука „К,к” в думи.
Усъвършенстване в четене на срички, думи и текст.
Формиране на умения за създаване на кратък разкъз.

IV Предварителна подготовка:
Картончета с текст за звук и буква „Г,г”.
Картончета с картинки със звук и буква „Г,г” и „К,к”.
Картончета с изречения за звук и буква „К,к” – „Капитан”
3-4 сюжетни картини за съставяне на разказ по тях.

V. Ход на урока:
1.Актуализиране и затвърдяване на стари знания:
У: Добър ден, деца. Спомняте ли си кой звук и буква изучихме миналия час?
Д: Ние изучихме звук и буква „Г,г”.
У: А можете ли да ми кажете какъв звук е „Г,г” – Съгласен или гласен?
Д: Той е съгласен звук..
У: Защо е съгласен звук?
Д: Защото не може да се пее.
У: Правилно деца, звукът и буквата „Г,г” не може да се пее и има преграда на издишната струя.
У: Нека сега да прочетем текстът който е на картончетата пред Вас. Вие внимавайте, защото ще продължите. ( Едно дете започва да чете изречение и друго продължава и така текстът се чете от повече деца)

Герой
Събота е. Вместо да играе, Гого се гуши в леглото. Много го боли гърло. Мама го гали нежно. Тате загрижено и говори:
-Стига, не тъгувай! Нашето дете е герой. А геройте не боледуват дълго.
Прав ли съм Гого?

У: Деца сега вижте картончетата с картинките. Искам да отделите в ляво тези думи, който започват с звук и буква „Г,г” и от дясно тези, който започват с друг звук и буква.

У: С кой звук и буква започват думите в ляво?
Д: Започават с „Г,г”.
У: А с кой звук и буква започват думите от дясно?
Д: Не знаем.
У: Деца това е новият звук и буква с които ще се запознаем. Това е звук и буква „К,к” – буквата на котката и камилата. Вижте я добре как изглежда на картончетата и ние ще се научим да четем и да пишем с нея.
2.Поставяне на темата:
У: Сега ще Ви кажа една гатанка и да видим кой ще я отгатне:

Мустакат е и обича в миши дупки да наднича. Що е то ?
Д: Котарак

У: Думата котарак започва с нашият нов звук и буква, а кой е той:
Д: „К,к”.
У: Нека всички заедно да кажем новият звук и буква „К,к” ( 3 пъти)

3.Запознаване с новият звук и печатната му буква:
У: Деца вижде колко е красива буквата „К,к” ( Учителят показва следните изображения на буквата.)

У: Деца новият звук и буква какъв е – Съгласен или гласен?
Д: Съгласен.
У: Защо е съгласен звук?
Д: Защото не може да се пее и има преграда на издишната струя.
У: Правилно деца! А звукът звучен или беззвучен е?
Д:Беззвучен.
У: Точно така, звукът „К” е беззвучен, а звукът който изучихме миналия час „Г” звучен или беззвучен е?
Д: Звучен съгласен.
У: Точно така, звукът „Г” и „К” са близки звукове, но са и различни.
У: Сега ще изиграем една игра. Ще видите какви нови думи ще се образуват, когато замените звучната съгласна „Г” със беззвучната съгласна „К”.
У: От думата ГОРА като заменим „Г” със беззвучната „К” каква дума ще се получи: Нека видим и в другите думи каква промяна настъпва :

ГОРА КОРА
ГАРА КАРА
ГУГЛА КУКЛА

У: Сега ще Ви раздам картончета с изречения и Вие трябва да подчертаете буква „К,к” и да определите мястото на звука „К,к” дали се намира в началото, средата или края. (Учениците подчертават буквата „К” и устно определят мястото на звука. Може да подчертаят „К,к” с червен цвят, защото е съгласен звук.)
Капитан
Патокат Коко си купи кадифен клин. Купи си сако на капитан. Наперено застана на пътеката и извика:
- Вижте колко съм красив!
Но се спъна в камък. Просна се по корем. Скъса си сакото и засрамено млъкна.

У: Нека сега всички да отворим буквара на страница 66. (Децата се запознават с писменния белег на звука – малката и главната печатна буква „К,к и работят върху звуковият модел на думите: кукла, тиква и кула)
У: Деца нека сега да прочетем сричките в учебника. ( Децата прочитат сричките в учебника, след което четат тризвучните и четиризвучните думи. )
У: Деца, погледнете какво съм Ви начертала на дъската. Нека всички да открием коя е буквата в средата която липсва.
Д: Буква „К”
У: Нека сега да прочетем всички думи. ( Четат се заедно от целият клас)
( Упражняване в четене на думи с новият звук и буква „К,к” )

У: Сега ще прочетем текстът в учебника, но преди това погледнете кои думи съм написала на дъската. ( Учителката е написала печатно по – трудните думи на дъската, като е показано, че може да се чете по срички с упора на схема.)

У:Деца, хайде сега да съставим разкаче по картините. ( Учителката показва 3-4 сюжетни картини и децата съставят разказ по тях. Картините са близки с разкъзът показан в буквара – „Калинка” .)
У: Деца, сега разгледайте илюстрацията в буквара. Какво виждате?
Д: Калинка, капки, дъжд.
У: Хайде сега прочетете си тихичко всички разказчето на калинката, за да разберете какво се е случило. ( Всяко дете си прочита тихичко текстът.)
У: Деца, кажете ми каква е калинката?
Д: Малка.
У: А като какво е тя?
Д: Като балеринка.
У: През какво преминава малката калинка?
Д: През дъждът.
У: Въпреки, че преминава през дъждът с пелеринка, какво се случва с нея?
Д: Разболява се.
У:Правилно деца! Хайде сега да прочетем текстът. ( Чете се от отделни деца няколко пъти, след което учителят прочита веднъж текстът, за да бъде образец за правилно четене.)
4. Обобщение:
У: Днес научихме как се изговаря звук „К,к” и как се пише неговата буква. Разбрахте, че е беззвучен съгласен и може да се намира в началото, средата или в края на думата и вече можете да определяте неговото място. Успяхме да четем срички, думи и разкази с новата буква „К,к” и след този час ние ще знаем още повече интересни думи и текстове. Понеже съставяхме разкази за калинката и четохме в буквара за нея, за домашна работа Ви предлагам да прочетете „Калинки и капки” на Йорданка Пармакова и следващият час ще си поговорим какво се е случило в стихчето.

Буквар – изд. Просвета
Автори: Владимир Попов, Мария Бунева, Лилия Вълкова

Преглед на началото - целият файл след изтегляне

Описание

Дисциплина: МОБЕЛ

0 коментара

Все още няма коментари. Бъдете първият, който ще коментира.

За да коментирате, трябва да сте влезли в профила си.

Влезте