План - конспект по музика

Педагогика План-конспект

ШУМЕНСКИ УНИВЕРСИТЕТ
„ЕПИСКОП КОНСТАНТИН ПРЕСЛАВСКИ”
Гр.Шумен
ПЕДАГОГИЧЕСКИ ФАКУЛТЕТ
ДИКПО - гр.Варна
ПУНУП „ИНОВАЦИИ В НАЧАЛНОТО ОБРАЗОВАНИЕ”
Магистърски курс №107

ПЛАН – КОНСПЕКТ

ПО МУЗИКА

ОТ УЧЕБНИКА
ЗА ВТОРИ КЛАС
Издателство:”Булвест 2000”София
С автори:Генчо Гайтанджиев,Мария Попова,Пенка Младенова

ТЕМА:”ПРАЗНИЧНА ТОРТА”

Изготвил: Проверил:

Тема: Празнична торта
Цели:
Разучаване на нова песен:”Празнична торта”.
Стимулиране развитието на метроритмичния усет чрез разпознаване на неравномерна двувременна пулсация и двигателно отразяване чрез броене и пляскане.
Развитие на умение за работа с графика.
Възпроизвежда мелодията и метроритъма според възможностите си.

Музикален материал:
„Празнична торта” -музика Петър Льондев,текст Мария Йосифова
„Карамфилка”-за слушане
„Туристи” - Парашкев Хаджиев
„Игра на влак” - музика Б.Карадимчев,текст Б.Светланов Песничката е от Играй и пей (Димитрова; 2014;стр. 102 Вариат на играта с песен)
Използване игра от „Атрактивни и игрови подходи в обучението по музика” -(С.Димитрова; 2013;стр.70-игри с цветни чашки )

Ход на урока:

Учител: Добърден ученици! Аз съм г-жа Димитрова и днес заедно със вас ще работим в часа по музика. Знам,че сте нетърпеливи да узнаете с какво ще се занимаваме днес.Кои празници, чакате с нетърпение за да получите подаръци?
Учител:Точно така ,рождените дни са специален празник , с какво свързваме рождения ден?
Учител:Рождения ден с свързан с празнична торта, затова днес със вас ще научим една песен ,която се казва „Празнична торта”.
Учител: Пуска на СD песента „Празнична торта” веднъж.
Учител: За какво се разказва тази песен?
Учител:Ритмична ли е песента?
Учител: Какво настроение създава у вас деца тази песен?
Учител: Има ли съпровод песента?
Учител:Сега ще пусна песента още веднъж и искам да ми кажете дали има непознати думи в текста.
Учител: Пускам песента отново.Има ли непознати думи в текста, кои са?
Учител: Отворете сега учебниците на страница 28 и да прочетем песента групово.
Учител:Кой е написал песента и на кого е музиката?
Учител:Точно така , музика Петър Льондев,текст Мария Йосифова.Значи песента е авторова.
Учител: Използваме игра от „Атрактивни и игрови подходи в обучението по музика” -(С.Димитрова; 2013;стр.70-игри с цветни чашки )
Учителят раздава предварително подготвени цветни пластмасови чашки на всички деца.
Учител: Хайде сега малко да се разпеем:
Първи куплет:
Кой е, кой е като мен?
Вече съм голяма,
Вече съм голяма.
За рождения ми ден
Торта правим с мама.
Докато разпяваме учителят отразява метроритъма на песента с помоща на чашките и кара децата да повтарят движенията.
Учител: Много добре, хайде сега първо момичетата да изпеят песента.
Учител: Много добре ,сега момчетата искам да изпълнят песента.
Учител: Сега всички заедно ще изпълним песента заедно с музиката.
Учител: По коя радиостанция бихте поздравили мама и татко за рождения им ден?
Учител:С коя песничка бихте поздравили мама и татко?
Учител:Сега ще чуете една мелодия и искам да ми кажете от коя песен е този откъс.
Откасът е от изучавана песен ”Карамфилка”
Учител:Точно така!Браво!Вие добре разпознавате песента „Карамфилка” и сега ще ви задам няколко въпроса.Как звучи песента?
Учител:Може ли да се танцува на нея?
Учител:Как пляскаме на тази песен?
Учител:Точно така.
Учител:Какво хоро може да се играе на нея?
Учител:Точно така право хоро.Сега на дъската съм ви написала два модела ,кой ще излезе и ще покаже ,кой е правилният модел на песента „Карамфилка”.
1.

2.

Учител:Точно така първият модел е на право хоро, а кой ще каже вторият модел на какво е ?
Учител:Точно така на ръченица.
Учител: Сега ще ви пусна една песен. И ще изиграем една игра.
Песничката е от „Играй и пей „-(Димитрова;2014;стр.111;песничка: ”Туристи”).
Играта е от Играй и пей (Димитрова;2014;стр.112;Вариат на играта с песен)-Децата са седнали по местата си. При започване на песента стават и се подреждат в редица.Движат се по метрума.На втория куплет прескачат предварително очертан в стаята „поток”.На трети куплет се хващат по двойки и продължават да се движат,като следващото им препятствие е „дол”, който трябва да преминат.При последният куплет с борда маршова стъпка те си сядат по местата.
Учител: Много добре се справихте с играта.
Учител:Хайде сега да изиграем още една игра.
Песничката е от Играй и пей (Димитрова; 2014;стр. 102 ;песничка: ”Игра на влак”)
Играта е от Играй и пей (Димитрова;2014;стр.102;Вариат на играта с песен)-Децата се нареждат в редица един зад друг,като се хващат за раменете и се движат с маршова стъпка.На припева спускат само дясната ръка и като я свиват в лакът могат да имитират движенията на колелетата на влака, като се движат по метрума.В края на песента бавно спират.
Учител:Браво деца,бяхте страхотни.Много съм доволна от вас.Справихте се отлично със задачите и игрите,бяхте също така и добри изпълнители.Много ви благодаря.Часът свърши.

Преглед на началото - целият файл след изтегляне

Описание

Дисциплина: Начална училищна педатотика

0 коментара

Все още няма коментари. Бъдете първият, който ще коментира.

За да коментирате, трябва да сте влезли в профила си.

Влезте