План-конспект по музика за 2ри клас

Педагогика План-конспект

ДИКПО – ВАРНА
ПЕДАГОГИЧЕСКИ ФАКУЛТЕТ
ДИСЦИПЛИНА: „Теория и методика на музикалното възпитание в
началното училище“
ПЛАН-КОНСПЕКТ
Тема: „Лазаруване“
Учебник по музика за II клас
Издателство :Булвест 2000
Автори Г.Гайтанджиев,М.Попова,П.Младенова
Проверил: Доц. д-р. С. Димитрова

Тема: Лазаруване – II клас
Цели:
-Преговор на познатите зимни и пролетни празници;
-Запознаване с обичая лазаруване;
-Разучаване на песента „Ой, Лазаре, Лазаре”;
-Усъвършенстване на уменията за определяне на размер на песен
Материали:
-учебник;
-запис от диск
Методи:
-беседа, разказ
Ход на урока:
У: Ученици, какви видове празници познавате?
Д: Официални, лични, национални.
У: А как можем да ги групираме според сезона?
Д: Те са зимни и пролетни празници.
У: Точно така. Кажете ми кои зимни празници и обичаи познавате?
Д: Коледа, Нова година, сурвакане, коледуване.
У: А знаем ли например всяка година на коя дата е Коледа?
Д: Да, на 25.12.
У: А всички хора ли мога да бъдат коледари?
Д: Не, само мъже и момчета.
У: Точно така, кажете ми сега кои пролени празници и обичаи познавате?
Д: Великден, Лазаров ден, Цветница
У: Деца, Великден всяка година на една и съща дата ли е?
Д: Не.
У: Правилно, датата на която се пада Великден всяка година се ръководи
от църковния календар. За това и всички празници, които го предхождат са
с променящи се дати.
У: Ученици, кои празници знаете вие, които са преди Великден?

Д: Тодоров ден, Сирни заговезни, Цветница.
У: Знаете ли какво се прави на тодоров ден?
Д: Организират се състезания с коне.
У: Точно така, а на сирни заговезни?
Д: Иска се прошка.
У: А един много итнересен обичай на Сирни заговезни е хамкането. След
вечеря децата се събират в един кръг, най-възрастният човек в къщата
завързва на конец за лампата парче халва, сварено яйце . Дядото или
бабата залюляват конците и децата без ръце трябва да захапят едно от
двете неща. Поверието е, че който хване яйцето, ще има много късмет през
годината, който хване халвата, ще има сладък живот.
У: Някой от вас присъствал ли е на този обичай?
Д: Да!
(Децата разказват впечатленията си)
У: Ученици, един от най-красивите пролетни празници е Лазаровден. Пада
се в съботата преди Цветница. Лазаруването е български обичай. В него
участват само моми от 7 до 18- годишни, които се наричат лазарки. Те от
своя страна се разделят на две групи като в едната момички- момичетата от
6- 7 докъм 10- 12 години, които наричат малки лазарки. В другата група са
моми от 15 докъм 17- 18 години, наречени големи лазарки. На самия
Лазаровден рано сутринта, пременени в нови и чисти момински носии,
закичени с венци и свежи цветя по главите, лазарките тръгват на групи из
селото. Обикалят къщите като изпълняват специални обредни песни и
танци. Песенният репертоар е много богат- пее се за стопанина, за
стопанката, за младата булка с бебе в ръце, за старата баба в къщата. Някои
от песните се адресират и по професионален белег- пеят за овчар, за
терзия, за свещеник... Докато пеят на двора, разделени на групички от по
две момичета, лазарките изпълняват и своя ритуален танц, наричан най-
често „боенек ". По това време в съзнанието на младите изпъква най- ясно
образът на милия,
жъдуван като мъж, или на милата, чието сърце трябва да се спечели.
У: Вие, деца, кои лазарски песни познавате?
Д: „Лаленце се люлее” и „Мари бульо хубава”.
У: Сега искате ли да изпеем „Лаленце се люлее”?
Д: Да!
У: Но преди да я изпеем съм ви подготвила една загадка на дъската.
Разгледайте внимателно и ми отговорете кой е пролетния обичай?

1.ЛАЗАРУВАНЕ
2.КОЛЕДУВАНЕ
3.СУРВАКАНЕ
Д: Лазаруване.
У: Точно така, пролетния обичай е лазаруване.
У: Хайде да се разпеем! Кой ше даде тон?
(Следва разпяване)
У: А сега се облегнете назад, изправете хубаво гърба и заемете правилна
певческа стойка. Ще изпеем „Лаленце се люлее”.
(Пее се песента)
Лаленце се люлее,(х2)
на зелено ливаде.(х2)
Не е било лаленце,(х2)
най е било детенце.(х2)
Очите му звездички,(х2)
лицето му трендафил.(х2)
Майка му го будеше(х2)
и му милно думаше.(х2)
Стани,стани детенце(х2)
да погледнеш лазарки.(х2)
Лаленце се люлее,
на зелено ливаде.
Не е било лаленце,
най е било детенце.

У: Браво! Днес деца с вас ще разучим още една лазарска песен, която също
е много хубава. Тя се казва „Ой, Лазаре, Лазаре”. Сега ще ви я пусна да я
чуете, а от вас искам да ми кажете каква е тази песен; -1 народна ; 2-
авторска; 3-руска .
(Слуша се песента)
Ой,Лазаре,Лазаре
/народна песен/
Ой,Лазаре,Лазаре,
тука първом дойдохме!
Тука първом дойдохме,
Мома и момче найдохме.
Я момата женете,
Я момчето годете.
Колко шумки по гора-
Толкоз здраве у дома!
Колко песок у река-
Толкоз деца у дома!
У: Деца, каква е песента според вас?
Д: Народна.
У: Точно така песента е народна.
У: А кой танц можем да танцуваме на нея?
Д: Пайдушко хоро.
У: A на колко се брои пайдушкото хоро?
Д: На две.
У: Правилно, сега ще ви пусна още една песен. Вие слушайте внимателно
и ми отговорете, по какво си приличат?
(Слуша се песента)
Ой, Лазаре

Ой, Лазаре, Лазаре
Що побърза,че дойде?
Ризата ми на гръсти,
Сукмана ми на руно!
Ой,Лазаре,Лазаре,
ален чембер на пазар.
Ален чембер на пазар,
Златен гердан на златар!
Д:Приличат си по това,че и двете са народни и в двете се пее за обичая
лазаруване.
У:Да, правилно.
У:В първата песен какви инстроменти чухте?
Д:Тъпан,кавал,гадулка.
У:Как ги наричаме тези инструменти?
Д:Народни.
У:Правилно. А сега си отворете учебниците на стр.44 и помислете на кого
пеят лазарките?
(Пуска се записа отново на Ой, Лазаре,Лазаре)
Д: Момата и момъка.
У: Правилно. Иска те ли сега да се опитаме да я изпеем?
Д: Да!
У: Кажете ми първо според вас с какво настроение трябва да се изпълнява
тази песен?
Д: Игриво, весело, хороводно, жизнерадостно.
У: Точно така. Заемете певческа стойка, облегнете се назад и нека всички
да пеем заедно.
(Пее се песента)
У: Деца, този час бяхте много активни и работихте добре. За домашнo
потърсете снимки на лазарки с характерните носии и украси. Попитайте
също така вашите майки и баби как се е празнувал Лазаровден по техния
край,и следващия час ще разучим и танца на лазарките.

Преглед на първите от 6 страници - останалите след изтегляне

Описание

Дисциплина: Педагогика на обучението по музика в началното училище

0 коментара

Все още няма коментари. Бъдете първият, който ще коментира.

За да коментирате, трябва да сте влезли в профила си.

Влезте