План-конспект по Педагогика на музикалната култура за 4 група

Педагогика План-конспект

Русенски университет ,,Ангел Кънчев‘‘
Факултет: Природни науки и образование

План-конспект
по
Педагогика на музикалната култура
за IVвъзрастова група
Tема: „Българийо, родино мила”

Изготвил:
Станислава Петрова

Tема: „Българийо, родино мила”

Автори: Елка Андреева и Антония Бошнакова, издателство: Просвета
Цели на ситуацията:
Възпитание на любов към родината и българската народна музика.
Разпознаване на различни музикални инструменти и интерпретация от децата с тях.
Развитие на музикалния слух и танцови умения на децата.
Придобиване на умения за екипна работа и хорови умения.
Разпознаване на право хоро.
Актуализиране на знанията за народната песен и песните които могат да се изпълняват на празници.
III - Музикален материал:
За пеене:
„Знамето ни е трицветно” – музика и текст : Милан Митов
„Българийо, обичам те!” - Музика : Хайгашод Агасян, текст: Донка Кацарева
за слушане и танцуване:
„Радецки-марш”- Йохан Щраус.
Химна на Република България - Музика и текст: Цветан Радославовц
Право хоро „Карамфилке” – Народна песен

IV - Ход на урока:
(Учител)- Добър ден, деца!
(Учител)- Хайде да си припомним коя е нашата родина?
( Деца ) – България.
(Учител)- Кой празници честваме?
( Деца ) - Празникът на буквите – 24 Май, Денят на народните будители – 1 Ноември, Денят на освобождението от турско робство 3-ти Март.
(Учител)- Правилно деца.
(Учител)- Днес ще научим нови песни, който са свързани с историята на България, също така ще се научим и да танцуваме българско право хоро. Знаете ли на кой песни тацуваме право хоро?
( Деца ) На народните песни.
(Учител)- А знаете ли кой песни са народни?
( Деца ) - Песните измислени от народа.
(Учител)- Точно така, всеки народ има свои народни песни. Нашите ги наричаме български народни песни, защото са измислени от българи и на тях може да се играе хоро.
(Учител)- По – късно ще се научим да танцуваме хоро, а сега нека ви запозная с новата песен която ще разучим. Тя се казва „Радецки-марш” и нейн автор Й.Щраус.
(Учител)- Познавате ли Йохан Щраус?
( Деца ) – Не
( Учител) – Сега ще ви покажа снимка на Йохан Щраус:

(Учител)– Йохан Щраус основава една истинска музикална империя – империята на виенския валс, за да я предаде по-късно на своите наследници, които да я доразвият и разхубавят. Освен с валсове, тази империя е пълна още с някои от най-известните оперети в света, полки и разбира се с героични маршове.
(Учител) - Сега чуйте великият и героичен марш - „Радецки – марш” (Учител) - Слушайте внимателно, защото после ще ви задам няколко въпроса.
(Учител) - Песента е танц, марш или валс:
( Деца ) - Марш.
(Учител) - Подходяща ли е песента за празниците?
( Деца ) - Да
(Учител) - А на кой празници бихте слушали?
( Деца ) - На 3-ти Март, на тържества.
(Учител) - А какъв е характера на песента?
( Деца ) - Тържествен , празничен.
(Учител) - Нека сега определим на колко се брои този марш?
( Деца ) На две.
(Учител) - Точно така.
(Учител) - Нека сега се опитаме всички да пляскаме, като на 1 ще пляскаме по силно, а на 2 по-тихо. ( Децата пляскат и броят едновременно)
(Учител) - Сега ще чуем отново марша, за да чуем кои инструменти свирят. Сега всеки от вас когато чуе някой инструмент ще започва с движения да го имитира.
(Учител) - След като посвирихме е време и да пеем. Нека се разпеем с началото на песента „Знамето ни е трицветно” като качваме тона с 4 степени нагоре, все едно се качваме по стълбичка – ще отиваме все по на високо. Сега седнете удобно, отпуснете се, поставете ръцете на краката. Облегнете се, изправете се, дишаите равномерно, за да се чуват ясно нашите гласове.
(Учител) - Сега първо аз ще ви изпея веднъж началото на песента като ви показвам с ръка посоката на мелодичното движение. А сега нека всички да се разпеем.
(Учител) – А сега нека да изпеем цялата песен.
(Учител) - Сега ще изпеем още веднъж песента, като на всеки куплет ще имаме по 2-ма солисти.
Учител) - Нека сега играем на една игра. Тя се казва счупен телефон. Ще казвам на ухото на първото дете песента която следва да изпеем. То ще я каже на детето до него, така детето до него ще го каже на другото дете. Когато всички деца разберат коя е песента, ще кажем заедно заглавието и.
(Деца) - „Българийо, обичам те!”
(Учител) – Това е една от любимите ви песни. Нека я изпеем.
(Учител) - Сега ще Ви пусна запис на една песен, която вече сме чували. (Деца) – Това е „Химна на Република България”
( Учител )- Всяка страна си има химн с който се гордее. Когато го чуем, винаги трябва да станем прави, за да покажем уважение.
(Учител) - Сега ще ви пусна песента „Карамфилке” на която ще се научим да играем право хоро.
(Учител) - Чуите песента и ми кажете какво настроение създава тя?
(Деца) - Весело, игриво, радостно.
(Учител) - Точно така, тя е подходяща за хоро.
(Учител) - Сега ще ви покажа, движенията на правото хоро. Всеки от вас да се опита да играе на мястото си. След това ще образуваме един кръг и ще се опитаме да изиграем право хоро. ( Изиграваме 3-4 пъти хорото)
(Учител) - Научихме се да танцуваме право хоро, а който не успя да се научи добре, ще се упражняваме пак.
(Учител) - Благодаря ви деца,справихте се чудесно! Ние трябва да почитаме България и в знак на почит, винаги можем да пеем песните, които научихме. Бъдете горди българи!

Преглед на началото - целият файл след изтегляне

Описание

Дисциплина: Педагогика на музикалната култура

0 коментара

Все още няма коментари. Бъдете първият, който ще коментира.

За да коментирате, трябва да сте влезли в профила си.

Влезте