ШУМЕНСКИ УНИВЕРСИТЕТ„Еп. Константин Преславски“
ПЕДАГОГИЧЕСКИ ФАКУЛТЕТ
ПОРТФОЛИО
по МЕТОДИКА НА ОБУЧЕНИЕТО ПО БЪЛГАРСКИ ЕЗИК И ЛИТЕРАТУРА
Изготвил: Проверил:
Ванина Ангелова Ангелова доц.д-р В. Кюркчийска
ИНО, I курс
Фак.№:2042774110
Варна, 2021
СЪДЪРЖАНИЕ:
План-конспект на урок по начално ограмотяване-буквен период/четене/;
План-конспект на урок по български език;
План-конспект на урок по литература/четене;
Тетрадка с тесни и широки редове;
Работен лист със звукови модели;
Вариант на диктовка.
ШУМЕНСКИ УНИВЕРСИТЕТ „Епископ Константин Преславски“
ПЕДАГОГИЧЕСКИ ФАКУЛТЕТ
ПЛАН НА УРОК
ЗА НАЧАЛНО ОГРАМОТЯВАНЕ БУКВЕН ЕТАП
(четене)
Тема: Запознаване със звук и буква „ Р р “ (I клас)
Вид на урока: урок за нови знания
Цели:
I.Информативно-познавателни:
Запознаване на учениците с буквата и звука „Р“.
Правилно да се произнася звукът „Р“ и да се чете в срички, думи и изречения.
II. Комуникативнопрактически:
Формиране на умения за четене на отделни срички и на сричките в думите
Да разпознават и да знаят звука „Р“, като звучен съгласен
III. Възпитателни:
Усъвършенстване на четивната техника
Ход на урока:
ШУМЕНСКИ УНИВЕРСИТЕТ „Епископ Константин Преславски“
ПЕДАГОГИЧЕСКИ ФАКУЛТЕТ
ПЛАН КОНСПЕКТ НА УРОК ПО БЪЛГАРСКИ ЕЗИК ЗА 2 КЛАС
Тема: Части на думата
Вид на урока: Урок за нови знания;
Цели:
Осъвършенстване на уменията за образуване на сродни думи и за определяне корена на думата
Фориране на умения за отделяне на представки, като части на думата
Овладяване на действията за морфемен анализ на думата
Информативно познавателни:
Знае коя част на думата е представка;
Разграничава представката като словообразуваща част на думата;
Определя правилно представки в думите;
Определя думи с представки и без представки;
Очаквани резултати:
Да може да образува съществителни имена с помощта на представки
Разпределение на дъската:
ШУМЕНСКИ УНИВЕРСИТЕТ „Епископ Константин Преславски“
ПЕДАГОГИЧЕСКИ ФАКУЛТЕТ
ПЛАН КОНСПЕКТ НА УРОК ПО ЛИТЕРАТУРА 4 КЛАС
Тема: Вълкът и лисицата на лов (Народна приказка)
Варна 2021г.
Вид на урока: урок за нови знания
Цели
Образователни – усъвършенстване уменията на учениците да четат правилно. Затвърждаване уменията за различаване на жанр на приказка. Умения за съотнасяне на поука към поговорка, след анализ на постъпките и определяне на качествата на героите.
Възпитателни – усъвършенстване уменията за самостоятелно четене на приказка, възпитаване на положително отношение към животните, както и любов към народното творчество.
Корекционни – развитие на устната и писмената реч, мисленето, паметта, въображението, познавателните интереси и творческите способности на четвъртокласниците.
Методи, форми и средства на обучение:
Беседа и обяснения; работа с учебник
Нагледност; достъпност; последователност
Картинки с животни; презентация
Тетрадка с тесни и широки редове, в която са написани всички букви.
5. Работен лист със звукови модели:
Вариант на диктовка (втори клас):
Изненада
Вчера, като се прибирах от училище, навън беше обикновен зимен ден. Прехвърчаха снежинки. Духаше студен вятър. Под краката ми скърцаше скреж. А днес всичко е променено! Няма студ и сняг. На пътеката пред блока зеленее стрък млада тревица. Зад баира слънцето ме посрещна с усмивка.
0 коментара
За да коментирате, трябва да сте влезли в профила си.
Влезте