Празнуваме и живеем заедно

Педагогика План-конспект

Ι. Учебен предмет: Околен свят 2 клас
"Просвета плюс"
IΙ. Тема: Празнуваме и живеем заедно
IIΙ. Вид на урока: Нови знания
IV. Ново понятие: Битов празник; народен обичай.
V. Цели на урока:
изграждане на отношение на толерантност към различията между хората и уважаване на традициите и обичаите на хората от различни етноси;
разграничаване на битови празници и народни обичаи.
VI. Дидактически принципи-
Научност;
Съзнателност;
Достъпност;
Нагледност;
Активност.
VII. Дидактически методи: обяснение, беседа, наблюдение, работа с учебник, учебна тетрадка и електронен учебник
VIΙΙ. Дидактически средства:
На учителя: разработване на план- конспект и презентация
ΙX. Между предметни връзки:
1. Български език и литература- развива писмената и устната реч;
2. ИИ- анализ на картини.
X. Очаквани резултати:
разказва за празници и обичаи на различните етнически общности.

Ход на урока
Организация на класа:
П) Добър ден ученици!
У) Добър ден госпожо.
П) Готови ли сте за часа по околен свят?
У) Готови сме.
Актуализация на стари знания:
П) Ученици, предния час с госпожа Димитрова сте се запознали с урока България празнува официални празници. Но нека да си припомним някои от тях. На 3 март какво празнуваме?
У) 3 март е ден на Освобождението и е национален празник.
П) Браво, а на 6 септември?
У) Съединението на България.
П) Кога е деня на Независимостта?
У) На 22 септември.
П) Отлично!
Емоционална нагласа и поставяне на новата тема:
Ученици, кой празнува Националните празници?
У) Всички български граждани.
П) Кой е български гражданин?
У) Всеки човек който е роден в Република България.
П) Точно, така. Всеки който е роден в Република България е български гражданин. Без значение от коя етническа група е.
Днес с вас ще се запознаем с един много интересен урок.
Празнуваме и живеем заедно. Запишете заглавието в тетрадки те си.

П) Отворете учебниците на страница 60 и да разгледаме илюстрациите. Какво има на тях?
У) Деца.
П) Нека да прочетем, какво казват децата.
У) Името ми е Георги. На Гергьовден приготвяме гергьовско агне.
У) Името ми е Яшар. Любимият ми празник е Василица.
У) Казвам се Вартануш. Именият ми ден е на Вартавар.
У) Казвам се Ребека. У нас празнуваме Пасха.
У) Казвам се Мехмед. У дома празнуваме Курбан байрям.

П) Какво е общото между тях?
У) Общото между тях, е че са граждани на България.
П) Да, но друго общо сеща ти ли се?
У) Те са ученици.
П) Правилно. А по какво се различават?
У) По празниците които празнуват.
П) Точно така. Запишете първа точка
1. Празнуваме заедно.
В България хората са свободни да празнуват своите празници и да спазват различни обичаи. Битовите празници и народните обичаи ни отличават от другите народи и ни обединяват.
Погледнете към екрана, подготвила съм ви една презентация.
В нашата родина живеят хора от различни етноси – българи, турци, арменци, евреи, роми. Всеки етнос има свои стари празници и традиции с някои общи черти при празнуването им. (Слайд 1 )
Българите, турците, арменците, евреите и ромите имат различни празници с някои общи черти в празнуването им. (Слайд 2)
Един от хубавите пролетни празници е Гергьовден. Вият се венци, които се слагат на прага на домовете и на кошарите. Прави се жертвоприношение на първото мъжко агне за здраве на къщата и стоката. Месят се обредни хлябове. Народната традиция го свързва с пожелания за здраве и плодородие. Младите се люлеят на люлки за здраве. (Слайд 3)
Ромите празнуват Василица
Отбелязва се на 14 януари, тогава за ромите започва новата година.
Приготвя се богата
трапеза с погача, печена гъска, сарми. Сутрин децата обикалят домовете и сурвакат. По-младите искат прошка от по- възрастните. (слайд 5)
Евреите празнуват Пасха /Песах/
Празникът Пасха бил установен в Стария Завет в памет на избавлението на еврейския народ от египетско робство.
По време на Пасхата са забранени житните
храни, варивата и всички храни, които
«вкисват». Яде се «маца» - безквасен хляб, който е символ на тежките дни в пустинята. На трапезата се слагат най различни билки и треви.Докато цялото семейство е на трапезата се четат молитви, за да се отправи благодарност към Бога за закрилата му.
Интересно: Пасха е еврейският празник, най- тясно свързан с християнството. Именно тогава Иисус е заловен и разпънат на кръст. (слайд 6)
Вартавар
Чества се през лятото. Свързан е с легендите за Ной и неговият ковчег, стигнал до планината Арарат. Арменците си подаряват цветя, правят вечерни забави. През деня прескачат вода и пускат гълъби. В църквата се носят житни класове. Някъде правят от житни класове специално дърво със 7 клона – Хапчур. Правят се големи събори с песни, танци и конни надбягвания. (слайд 7)
За мюсюлманите най-важен празник е байрамът
Рамазан байрам и Шекер байрам се чества в края на годината, но всеки път датата е различна. Празникът е свързан с 30 дневни пости, чиято цел е да пречистят душата на вярващия. В деня на Рамазан байрама още сутринта мъжете отиват в джамията. През това време жените приготвят празничната трапеза. На този ден е прието да се иска прошка от близки, приятели и съседи. Черпи се с баклава. (слайд 8)
Курбан байрам
Това е другият голям мюсюлмански празник. Тогава богатите даряват бедните с дрехи и месо. Тези, които имат възможност, извършват поклонение в свещения град Мека. Вярващите почитат на този ден важността на човека във Вселената. За тях той е символ на взаимопомощта между хората.
На този празник се колят жертвени животни /курбан/. (слайд 9)
П) Запишете следващата точка
2. Живеем заедно.
Да разгледаме двете картини на страница 62. Какво има на тях.
У) На първата картина празнуват семеен празник.
П) По какво разбра, че е семеен.
У) Всички са около масата и празнуват битов празник.
П) На втората картина?
У) Празнуват Байрям
П) От къде разбрахте, че е Байрям?
У) Момчето е Мехмед, майката държи баклава.
П) Нека да направим упражнението към електронния учебник.
Свържи общностите с техните празници.
Роми?
У) Василица
П) мюсюлмани
У) Курбан байрам
П) Християни
У) Гергьовден
П) Евреи
У) Пасха

П) Браво деца. Да продължим със следващо упражнение.
С кой празник е свързана илюстрацията?
У) Лазаров ден.

П) Отлично. В следващата илюстрация?
У) Гергьовден

П) Браво, справихте се отлично.
Нека да се върнем към учебника. На третата илюстрацията на страница 61
У) Празнуват и живеят заедно.
П) Отворете учебната тетрадка на страница 35. Упражнение 1 Кй ще прочете условието?
У) Открийте буквите в еднаквите фигури. Подредете ги така, че да получиш имената на някои групи български граждани.

П) Готови ли сте с упражнението?
У) Да.
П) Да проверим. Коя е първата общност?
У) Българи.
У) Втората общност са роми
У) Третата са турци
У) Последната е евреи.
П) Правилно.

Обобщение на часа:
Ученици, в този час по околен свят с вас се запознахме с традициите и празниците на някои общности в България.
В България хората са свободни да празнуват своите празници и да спазват различни обичаи. Битовите празници и народни обичаи ни отличават от другите народи и ни обединяват.
За домашна работа - УТ страница 35 упражнение 2
Свободни сте.

Преглед на началото - целият файл след изтегляне

Описание

Дисциплина: МОПР

0 коментара

Все още няма коментари. Бъдете първият, който ще коментира.

За да коментирате, трябва да сте влезли в профила си.

Влезте