Събиране и изваждане на числата до 1000

Педагогика Математика План-конспект

Тема на урока: Събиране и изваждане на числата до 1000
Вид на урока: Затвърдяване на знания
Цел: Да се актуализират и затвърдят знанията на учениците за действията събиране и изваждане до 1000.
Задачи: Усъвършенстване на умения за представяне на числата до 1000 като сбор от единици, десетици, стотици, хиляди. Усъвършенстване на умения за извършаване на устно и писмено събиране и изваждане на числата до 1000 и за решаване на текстови задачи.
Ход на урока

У: Добър ден, ученици! Аз съм г-ца Петя Врешкова и днес ще ви преподавам по математика. Този час ще направим упражнения на задачи със събиране и изваждане на числата до 1000, за да затвърдим вашите знания, и за да покажем на вашата учителка колко добре се справяте с числата. Отворете си тетрадките и запишете дата и работа в клас.
Преди да започнем нека си припомним понятията единици, десетици, стотици и хилядни. Събиране и изваждане се извършва последователно на единици с единици, десетици с десетици, стотици със стотици и хилядни с хилядни. Когато имаме преминаване взимане на ум при действие събиране и на заем при действие изваждане.

(На дъската предварително е записана следната задача)
У: Погледнете към дъската. Решете задачата и ползвайки кода напишете изречението.

1000 – 888 = не

993 – 55 = свобода 450 + 288 = тоз 205 – 150 = в
130 – 21 = който 386 + 45 = бой 799 – 30 = за

504 + 460 = умира 861 – 141 = той 678 - 198 = падне

Учителката работи с целия клас. Учениците решават задачата. Подреждат числата и получават изречението „Тоз, който падне в бой за свобода, той не умира“
У: Деца, знаете ли на кой български революционер са тези думи?
(Христо Ботев)
У: Точно така, Христо Ботев. Всички знаем, че той е един от главните участници в Априлското въстание, което е избухнало през 1976 г. Други известни революционери, които вие познавате са: Васил Левски, борец за свобода и равноправие; Любен Каравелов, който е основател на бълг. революционен комитет; Георги Бенковски, известен с „Кървавото писмо“ и бащата на бълг. революция Георги Раковски. Всички тези българи са наречени апостоли на свободата.

У: Сега чуйте една задача.

Чифт ски струва 298 лв., шейна – със 119 лв. по-малко, а сноуборд – 57 лв. повече от шейната. Колко лв. струва сноубордът? Колко лв. струват чифт ски, шейна и сноуборд? Стигат ли парите за цялата покупка?
Какво знаем от условието? Кой има желание да напише условието, което ни е дадено?
По желание става един ученик и започва да пише съкратен запис на задачата.
Чифт ски – 298 лв.
Шейна – 119 лв. по-малко от
Сноуборд – 57 лв. повече от
Колко лв. струва сноубордът?
Колко лв. общо струват всички уреди?
Стигат ли 500 лв. за цялата покупка?
Решение:
298 – 119 = 179 (лв. шейна)
179 + 57 = 236 (лв. сноуборд)
298 + 179 + 236 = 713 (лв. всичко)
2 начин
298 + (298 – 119) + 57=
=298 + 179 + 57 =
= 713
Отг. 500 лв. не стигат за цялата покупка

У: От условието знаем само, че чифт ски струват общо 298 лв. За да намерим колко струва сноубордът, какво преди това трябва да намерим?
Учениците отговарят, че трябва да намерят първо колко струва шейната и след това ще търсят колко струва сноубордът. Ученикът записва и обяснява решението на дъската.
Първо ще извадим 119 от 298, т.е. 298 – 119. Започваме от реда на единиците 8 – 9 не може и затова вземаме на заем 1 от реда на десетиците.
Получаваме 18 – 9 = 9. Записваме 9 единици.
Изваждаме десетиците 9 – 1 = 8 минус 1, което взехме на заем получаваме 7 десетици. Записваме 7. Изваждаме стотиците 2 – 1 = 1. Записваме 1 стотица. Получаваме, че разликата на числата е равна на 179.
У: Сега вече имаме и колко струва шейната. Как ще намерим колко струва и сноубордът? За него знаем, че той е с 57 лв. повече. Думата повече какво ни подсказва? Кое действие ще извършим?
Учениците отговарят, че ще съберат 179 + 57 и така ще получат колко струва и сноубордът.
Започваме действие събиране от единиците. Събираме 9 + 7 = 16. Записваме 6 единици и помним 1 наум. Събираме десетиците 7 + 5 = 12 и добавяме 1 наум и получаваме 13. Записваме 3 десетици и помним 1 наум. Събираме стотиците 1 + 1 наум и получаваме, че сборът на числата е равен на 236.
У: Отлично, получихме колко струва сноубордът. Самостоятелно намерете колко струват всички заедно и дали стигат 500 лв. за всичко.
Учениците отговарят, че не стигат 500 лв. за цялата покупка.
У: Отлично се справихте с тази задача. Отворете учебника на стр. 40 и погледнете зад. 2. Кой иска да я реши?
По желание ученик става да реши и обясни задачата на дъската, като учителката и учениците взимат участие.
У: Какво знаем от задачата? (Децата дават отговори).
Ученикът прави съкратен запис.

Момичета – 242
Момчета – с 63 повече от
Колко деца общо са участвали?

У: Какво не знаем от задачата? Колко са момчетата? Как ще ги намерим?
Ученикът записва решението на задачата.
Решение:
242 + 63 = 305 (момчета)
242 + 305 = 547 (общо участвали)
У: Правилно, а друг вариант можем ли да запишем?
(Да с числов израз)
242 + ( 242 + 63) =
= 242 + 305 =
= 547
Отг. 547 участници

Съответства ли схемата на задачата?

У: След като решихме задачата, погледнете схемата и ми кажете дали е правилна? (Учениците дават правилен отговор, схемата съответства на задачата.)
У: Погледнете задача 5. Имаме събиране и изваждане с три пресмятания. Пресметнете изразите.
208 + 18 + 121 = ? (174 - 92) + 63 = ? 956 - (342 + 263) = ?
216 + 27 + 212 = ? (128 - 84) + 712 = ? 708 - (145 + 272) = ?
У: Нека пресметнем първия израз заедно. Започваме действие събиране от реда на единиците. Имаме 8 + 8 + 1 = 17, записваме 7 единици и помним 1 десетица наум. Събираме десетиците 0 + 1 + 2 = 3. Прибавяме десетицата, която помним на ум 3 + 1 = 4. Смятаме стотиците, като събираме първото с третото събираемо 2 + 1 = 3. Получаваме, че сборът на числата е равен на 347.
У: Кой ще ми каже как ще решим израза 956....?
Учителката посочва ученик. Отива на дъската, решава и обяснява израза.
Първо извършваме действие събиране в скобите. Имаме 342 + 263.
Започваме от реда на единиците 2 + 3 = 5.
Събираме десетиците 4 + 6 = 10 десетици, записваме 0 и помним 1 десетица наум. Събираме стотиците 3 + 2 = 5 и прибавяме 1 стотица наум. Получаваме, че сборът на числата е равен на 605. След като освободим скобите извършваме действие изваждане. 956 – 605 = ?
Започваме от реда на единиците 6 – 5 = 1. Записваме 1 единица. Изваждаме десетиците 5 – 0 = 5. Записваме 5 десетици. Изваждаме стотиците 9 – 6 = 3. Записваме 3 стотици. Получихме разлика 351.
Останалите изрази учениците ги решават и обясняват на дъската.
Задача 6
Като знаеш, че 359 – 283 = 76, пресметни
(359 - 283) + 82 = ? (359 + 11) – 283 = ? 105 + (359 - 28) = ?
У: Задача 6 решете самостоятелно, като не забравяйте, че първо трябва какво да направим? (да освободим скобите). Децата работят самостоятелно в тетрадките.
Докато учениците решават зад. 6 учителката записва задача на дъската.
У: За финал съм ви приготвила от любимите ви геометрични задачи. Погледнете задача 7. В условието са ни дадени 4 фигури. От вас искам да ми кажете, на коя можете да намерите обиколката без да измервате?
Децата работят самостоятелно, като учителката им е дала 3 мин. да помислят.

Учениците отговарят, че фиг. АHPC, защото само при нея всяко квадратче е по 1см.
У: Правилно, а сега измерете с линийка останалите страни на фигурите и запишете отговорите в тетрадката си.
Учителката проверява всяко дете, докато те пишат.
У: Виждам, че всички сте готови. За дом. работа съм ви приготвила зад.1 и 3 от учебника, а тези задача, която съм написала на дъската ще решим заедно, защото се справяте отлично и имаме още малко време до края на часа. Чуйте задачата.
2.По случай честването на 142 години от избухването на Априлското въстание, училище „Г. С. Раковски“ гр. Добрич организира възстановка, в която взели участие 208 студенти и ученици с 94 по-малко от студентите. Колко са учениците? Колко общо са били участниците?
У: Какво знаем от условието? Имаме студенти и ученици.
Студенти – 208 бр.
Ученици – с 94 по-малко от
Колко са учениците?
Колко са всички участници?
У: Как ще намерим учениците?
Като от броя на студентите извадим 94. И после ще съберем броя на студентите с броя на учениците, които сме намерили и така ще получим общия брой на участниците.

Решение:
208 – 94 = 114 (ученици)
208 + 114 = 322 (участници)
208 + (208 – 94) = 322

Отг. 322 участници

У: Искам да ви поздравя, справихте се отлично с упражненията и затвърдихте знанията си да събирате и изваждате до 1000. Беше ми много приятно да бъда сред вас. До нови срещи.

Преглед на началото - целият файл след изтегляне

Описание

План-конспект на урок по математика за трети клас

1 коментар

За да коментирате, трябва да сте влезли в профила си.

Влезте