ЮЗУ „ НЕОФИТ РИЛСКИ“
Факултет по педагогика
П Л А Н – К О Н С П Е К Т
по „МОБЕЛ“
БЕЛ (четене) 3 клас
Изготвил:
Фак.№
Спец.:
Дисциплина: „ МОБЕЛ“ в началните класове
Проверил:
ТЕМА: “Майчина сълза” – Ангел Каралийчев
Читанка за 3 клас изд.Булвест
Автори: Татяна Борисова, Екатерина Котова, Катя Никова, Николина Димитрова.
ВИД НА УРОКА: За нови знания
ЦЕЛИ:
1. Образователни:
- Учениците да възприемат художествения текст и да вникнат в нравствено-естетическото съдържание на творбата;
- да се усъвършенстват уменията на учениците да четат правилно,съзнателно и изразително;
2.Възпитателни:
- Да се стимулира читателския интерес на учениците;
3.Развиващи:
- Развитие на логическо мислене и усъвършенстване на четивната техника;
- да се стимулира речевото развитие на учениците (обогатяване и активизиране на речника, чрез възприемане на новата лексика).
ХОД НА УРОКА
1. Подготовка за възприемане на литературното произведение
(На дъската е записано : Това велико земно чудо е - …)
(Звучи песен, посветена на майката)
У: – В навечерието сме на един вълнуващ празник, празник – посветен на най-нежните, най-ласкавите, най-грижовните и всеотдайните – а това са …?
Д1 – Майките.
Д2 – Жените.
У: – Не достигат думите, за да изразим преклонението си пред майката. Бледнеят и най-скъпите подаръци, за да им се отблагодарим. Няма цвете на света, което да се сравни по красота с красотата на майчината душа. Предлагам този час по литература да се посветим на това велико земно чудо – майката. (Учителят допълва надписа на дъската: Това велико земно чудо – МАЙКАТА.
У: – Позволих си, макар и граматически неправилно, да запиша думата „Майката” с главна буква. Досещате ли се защо?
Дете 1 – В знак на почит, на обич.
Дете 2 – Признателност.
Дете 3 – В знак на уважение.
Учител: - В кои изучени литератулни произведения от втори клас ние сме откривали образа на майката?
Д1 – Стихотворението „Мамо” от Дора Габе
Д2 – „Поздрав на мама” от Чичо Стоян
Д3 – „Най-хубавото „Що е то ?” от Георги Мишев
(Ако учениците не се досетят им се предлагат следните цитати:)
1.От стихотворението „Поздрав на мама” от Чичо Стоян:
И във знак на обич ,
мамичко засмяна,
китка ти поднасям
росна и румяна…
2.От приказката „Най-хубавото „Шо е то?” от Георги Мишев:
Това „Що е то?” имаше големи топли очи, буйна коса и бяло лице. И лъскави ръце имаше, които вече го прегръщаха. И меки алени устни, които се допираха до бузката му.
3.От стихотворението „ Мамо” на Дора Габе:
Чедо, днес сърцето ми побра
таз една едничка дума само:
мамо, моя мила, скъпа мамо!
У: – Тези, макар и различни по жанр творби, са обединени от една обща тема. Коя е тя?
Дете – Темата за майката.
2.Обявяване на темата
У: – Темата за майката присъства и в творчествота на българския писател Ангел Каралийчев. Майчиният образ е представен по своеобразен художествен начин в неговото произведение „Майчина сълза”, с което ще се запознаем в този час. Но преди това нека да ви разкажа с няколко думи за неговият живот и творчески път.
Записваме на дъската заглавието на произведението и учениците записват в тетрадките си.
След това казваме няколко думи за автора: Ангел Каралийчев е роден на 21 август 1902г. в гр. Стражица.. Писателската му дейност започва, когато е на 17 години. Работи известно време в общината в Стражица. Следва химия в Софийския университет.Дипломира се в Свободния университет през 1928г., където завършва дипломация. Първата му книга - революционната поема "Мауна лоа" излиза през 1963 г., на следващата година - сборникът му с разкази "Ръж", а през 1925 г. е издадена и първата му детска книга - "Мечо''.
Учител:- Слушайте внимателно, за да разберете какъв жанр е избрал Ангел Каралийчев ,за да ни разкрие силата на майчината обич?
. Изразителен прочит (Първо цялостно възприемане на литературното произведение. Прочит от учителя.)
Учител: - Какво чувство породи у вас творбата на Ангел Каралийчев?
Д1 – Чувство на мъка, на тъга.
Д2 – Чувство на майчина болка.
Учител: - – Определете жанра на произведението.
Д – Приказка.
У: - – Кои са героите в тази приказка?
Д1 – Малкото лястовиче, майката.
Д2 – Сълзата, вятърът.
У:- Запишете в тетрадките под заглавието „Майчина сълза” името на автора Ангел Каралийчев.
. Тих прочит със задача
У: – Прочетете самостоятелно приказката и се постарайте да разберете, къде се развива действието и на колко епизода можете да я разделите ?
. Анализ на текста (с подборно четене)
(Учениците отговарят след тихия прочит)
Дете: – Действието се развива в градината.
У: -Кой иска да прочете първив момент от приказката?
У: – Къде се е сгушило малкото лястовиче?
Дете: – В дъното на едно пукнато гърне.
У: - През кой годишен сезон се развива действието?
Дете: – През есента.
У: - Прочетете как е представена есенната картина?
(Подборно четене: „Заръмоля дребен есенен…)
Учител: -Какво означава глаголът заръмоля?
У: - С коя дума може да го заменим?
У: – Защо Ангел Каралийчев представя лястовичето на фона на тази мрачна есенна картина?
Д: – Лястовиче е тъжно и самотно, както е мрачна картината.
У: – Прочетете от какво е породена мъката на птичето?
(подборно четене: „Всички си отидоха… Кой ще го стопли в тая дъждовна нощ ?”)
Учител: – Защо лястовичето е оставено само?
Дете: – То е сакато и не може да лети.
Учител: – Да прочетем момента, от който се разбира какво нещастие е сполетяло птичето.
(подборно четене: „Докато старата лястовица…, един въглен падна в гнездото и парна лястовичето по …”)
У: – Оздравява ли лястовичето?
Д: – Не, то остава сакато и не може да лети.
У: -Как да озаглавим тази част? (На дъската и в тетрадките се записва план)
У:- Какво се случва по нататък? Посочете , до къде определихте втория епизод.
У: – За къде се готвят птиците в края на лятото?
Д: – Отлитат на юг.
У: – Как старата лястовица се е погрижила за своята рожба, преди да отлети с ятото?
Д: – Приготвила му е гърне с мека перушина.
У: – Да прочетем момента на раздялата между майката и лястовичето.
(подборно четене)
У: – От какво са породени сълзите на лястовичето?
Д: – Сълзите са породени от раздялата, мъката и тъгата на птичето.
У: – Защо лястовичето иска да скрие сълзите от майка си?
Д: – За да не я тревожи.
У: – Прочетете, кои думи от разговора между майката и лястовичето, показват обичта между тях?
(подборно четене: „мило дете”; „ти не тъгувай”; „пак ще се върнем”; „благодаря ти майчице”; …)
У:- Как лястовичето изразява обичта към своята майка? Намерете и прочете. Как да озаглавим втората част?
У:- Кой е третият момент и кой от героите се появява?
Д: – Дъждовната капка.
У: – Открийте и прочетете от къде иде дъждовната капка?
(Подборно четене: „Ида от великия океан. Там се родих …”)
У: – Кои думи на капката карат лястовичето да се „надигне тревожно”?
(Подборно четене: „Аз не съм дъждовна капка. Аз съм сълза.”)
У: – Прочетете каква е историята на сълзата?
(Подборно четене)
У: – Какво се разбира за майката от този разказ?
Д: – Майката не е спряла да мисли за рожбата си.
У: – Кои думи най – точно показват силната майчина тревога?
(Подборно четене: „кахърна птичка”, „… че моето сърце изсъхв(на от мъка”.)
У: – Прочетет: Какво става със сърцето на лястовичето?
(Подборно четене: „Сърцето на сакатото лястовиче се обърна.”)
У: -Какво означава кахърна?
У: – В какъв смисъл е използвал авторът думите „се обърна”?
Д: – В преносен смисъл.
У: – Прочетете последният моменто от приказката. Защо лястовичето се чувства затоплено от сълзата?
Д: – Чрез нея то е почувстало майчината топлина.
У: – Кое е това, което би стоплило сърцето на всяко дете?
Д1: – Майчината обич.
У: – Упреквате ли старата лястовица, че е оставила своята рожба и защо?
Д: – Не я упреквам, защото не е имала друга възможност.
У: – За какви взаимоотношение между хората разказва писателят в тази приказка?
Д: – Майки – деца.
:У – Знам, че всеки от вас е готов да изрече най-топлите думи, за да изрази обичта си към майката. Нека използваме отново думите на писателя и да прочетем още веднъж приказката така, че всички да усетят силата на вашата и майчината обич. (Изразителен прочит на приказката)
3.Обобщение
У: – Следващият час по литература ще продължим работа си върху приказката „Майчина сълза” от Ангел Каралийчев.
4.Поставяне на домашна работа
У: – Казахте, че приказката ви е харесала. Домашната ви задача ще бъде, да подберете този момент от нея, който ви е харесал най – много и да го илюстрирате или да го запишете в тетрадките си.
5.Преценка за работата на учениците
У: - Браво! Ученици, днес в този час, вие взехте участие и давахте правилни и интересни отговори. Вникнахте в творбата и съприживяхте чувствата на героите. Отлично, ученици! Беше ми приятно с вас в този час по Литература !
0 коментара
За да коментирате, трябва да сте влезли в профила си.
Влезте