ПЛАН – КОНСПЕКТ
на
педагогическа ситуация по Музика
за четвърта възрастова група в детска градина
Образователно направление: Музика
Тема: „Пролетна феерия”
Цели:
-натрупване на музикално- слухови представи за весело настроение;
-развиване на певческите умения и метроритмичното чувство у децата;
-работа за лесно и ефективно запомняне на текст;
-групово изпълнение на песен със съпровод с помощта на учителя;
-отчетливо изговаряне на думите.
Образователни задачи:
I. Възпроизвеждане :
Пеене:
1.Разпяване с кратки песнички – „Пролет иде”, „ Патенцето е сърдито”.
2.Разпознаване на песни по изсвирено начало и музикална гатанка ;
3.Разучаване на песента „Кокиче” и отразяване на пролетното настроение.
II. Музика и игра:
Музикално-ритмични движения:
Игра - „Пролетни чашки” – затвърдяване на ритмични движения и лесно запомняне на текст.
Музикален речник – настроение в музиката, изразни средства – тихо-силно, бързо – бавно, тъжно, весело, нежно.
Методи:
-за възприемане – беседа, наблюдение, обяснение; демонстрация; моделиране на песните.
-за възпроизвеждане и практическа дейност – упражнение, игра;
Похвати:
-показ на образеца;
-обяснение, поощрение;
-музикална игра.
Необходими материали: Цветни чашки.
Връзка с други образователни направления: Природен свят, Игрова култура.
Ход на ситуацията:
Подготвителна част:
Разпяване на гласчетата на децата.
Учител: Деца,кой може да ми каже какъв сезон е сега?
Децата: Пролет.
Учител: Точно така,а вие обичате ли пролетта?
Деца: Да.
Учител: С какво пролетта ви кара да я обичате, кое е онова, което най-много ви харесва в този сезон?
Деца: Става топло и можем да играем навън колкото си искаме.
Учител: Точно така,без шалове, без ръкавички. Хайде да затоплим гласчетата с една позната песничка. Готови ли сте?
Деца: Даааааааа.
Учителката пуска песничката и всички задружно започват разпяването.( Учителят, през цялото време, жестикулира с ръцете, с цел – акцентиране на ниските и високите тонове в песента).
„Идат от далече птици на ята. /2Пролет иде вече в нашата земя. /2Всичко тука пее всичко тук играе. /2Пролет вече грее в родния ни край. /2“
Учител: Браво деца, спарихте се много добре! Искате ли да си припомним и още една песничка, за едно сърдито патенце?
Деца: Да, искаме.
Учител: Готови ли сте тогава да пеем заедно:
„Патенцето е сърдито.С крак потропва, с човка писка.В пълното с вода коритото да се изкъпе иска.Припев:Па, па, па...- Чакай малко!Тука аз ще правя вана!А пък ти върви в рекатада се гмуркаш под водата.“
Актуализиране на стари знания:
Учител: Браво, дечица! А сега ще ви изсвиря началото на няколко песнички, а вашата задача е, когато я познаете да пляснете с ръце. За целта трябва внимателно да слушате, за да ги разпознаете. Готови ли сте? Деца: Да.
Учител: Нека да започваме тогава. Учителката започва да свири на пианото познати вече песнички на децата и не след дълго децата започват да пляскат с ръце.
Учител: Ама, вие ме учудихте! Как така успяхте да познаете всички песнички. Нека да изпеем заедно, една от тези песнички, която най - много ви харесва.
Децата: Песента „ Кой почука“
Учител: Добре, но ще станем и ще я изпеем и изиграем с познатите ни вече движения, за тази песничка. Учителят дава тон за начало на песента. (Децата с помощта на учителя, пеят и с имитиращи движения, показват и играят).
КОЙ ПОЧУКА
Кой почука, кой почука. Кап-чук, кап-чук. Вест донесе днес капчука. Кап-чук, кап-чук. И ми рече: Мила пролет, пак тука, пак тука. И на всички с весел поглед: Пак тука, пак тука. С нови песни и засмяни, раз-два, раз-два. Ний ще тръгнем към поляни, раз-два, раз-два. Ще разцъфнат там цветчета, зън-зън, зън-зън. Сякаш сребърни звънчета, зън-зън, зън-зън-зън-зън-зън.
Музика – Т. Попов, текст –Т. Христов.
Учител: Браво! Вие помните още много весели детски песнички, които сме изучили с вас. Много сте досетливи и паметливи!
Поставяне на темата:
Учител: А, сега е време да разучим нова песничка и тя е за предвестничето на пролетта.Сега първо ще ви я изпея, а после ще ми кажете кое е то? Тя е на композитора Христо Недялков. (Учителят пояснява на децата значението на думите – композитор и предвестник ).
Учителят прочита текста на песента и пояснява, ако има непознати думи. След това я запява на децата:
„ Аз кокиченце съм бяло“
„Аз кокиченце съм бяло,сред гората разцъфтяло.Идвам с пролет подранила-тя е мойта майка мила.
Имам братче минзухарче,на кокичето другарче,срамежлива теменужка-моя вярна, първа дружка.
Хей дечица, я станете,пролет мила посрещнете!Идва тя с цветя и птички,гали клонки и тревички.“
Текст - Д. Н. Спасов
Учител: Хареса ли ви песничката, деца?
Деца: Дааааааа .
Учител: А вие познахте ли, кой предвещава идването на пролетта?
Деца: Да,кокичето.
Учител: Браво! Досетиливи сте ! Сега ще ви изпея песничката още веднъж, но този път без музика, а вие се вслушайте внимателно в текста. Учителката я изпява за втори път.
Учител: Как ви звучи- бързо,бавно, тъжно, весело?
Деца: Бавно и весело.
Учител: Добре, деца. Хайде сега се опитайте да пеете заедно с мен, под музикалния съпровод. Песента се изпява за трети път от всички.
Учител: Сега деца, искате ли да поиграем на една игра?
Деца: Да.
Децата сядат на земята.Учителят раздава пластмасови чашки, с цел по лесно и бързо усвояване на песента.Чашките са цветни, което увеличава ефекта от педагогическото въздействие. На детето, на което подава чашки, ако вече има такива,трябва да предаде своите на детето до него.Пеейки, ред по ред новата песен, учителката раздава чашките, останалите деца с ръце копират разнообразните движения, представени при разучаването и. Движенията може да са на ръцете, краката, главата и др. Увличайки се в играта, децата се стараят да научат песента. Колкото по- разнородни са движенията на учителя по време на песента- игра с чашки,толкова по- голям интерес предизвиква у децата и толкова по- бързо тя ще бъде усвоена.
-Учител: Справихте се отлично, деца! ( Задава въпрос към децата, кои музикални детски инструменти, биха били подходящи , за тази песен?)
Да изпеем новата песен с подходящи движения (за развиване на музикалноритмичното чувство при децата) и предложените от вас инструменти. ( Маракаси, Петле, Дървени пръчици, Клавесини).
Преценка на работата
Учител: Благодаря ви деца, справихте се много добре! Бяхте чудесни, много съм доволна от всички вас! С вас, днес се потопихме в света на музиката и я превърнахме в Пролетна феерия от цветове и звуци.
0 коментара
За да коментирате, трябва да сте влезли в профила си.
Влезте