Това се случва

Педагогика План-конспект

Слайд 1

Методика на музикалната култура в детската градина
Курсова работа:
Ситуация по образователно направление Музика

Слайд 2

Ситуация по образователно направление музика
Програмна система “Чуден свят”: издателство “Просвета”, автори: Адриан Георгиев и Емилия Караминкова- Кабакова
Възрастова група: 4-5 години
Тема: „Това се случва”
Образователно ядро: Възприемане, Музика и игра, Елементи на музикалната изразност

Слайд 3

Музикални дейности и произведения:
Възприемане и отразяване на промените в темпото на песента
Песен: “Песен за симфоничния оркестър”-музика: Димитър Костанцалиев, текст: Мая Дългъчева

Цел на ситуацията:
Децата да се запознаят с тембъра и външния вид на пианото

Слайд 4

Очаквани резултати:
Децата възприемат музиката по слухово-подражателен път;
Децата могат да разпознават визуално музикалния инструмент пиано;
Децата могат да имитират начина на свирене на инструментите, за които се пее в песента;
Децата могат да отразяват двигателно, чрез движение на ръцете, краката или тялото, промените в темпото на куплета и припева.

Слайд 5

Необходими средства:
Песента за ситуацията;
Музикални инструменти;
Табла;
Картини.
Методи:
Беседа
Наблюдение
Слухов анализ
Двигателно моделиране
Игра

Слайд 6

Ход на урока
Учител: Добър ден деца! Днес с вас ще играем игра, в която ще отидем на концерт. Някой ходил ли е на концерт? Как се ходи на концерт?
Деца: Да/Не.
Учител: Влизате в една голяма зала, като нашата стая, в която има столове, за да седнете вие зрителите и място, което е определено за музикантите.

Слайд 7

Учителя показва снимки на концертни зали

Слайд 8

Учител: Музикантите са хората, които ще свирят за вас. Те имат различни музикални инструменти.
Учител: Всеки от тези инструменти сам звучи прекрасно, но когато звучи заедно с другите инструменти се получава магически красива музика. Толкова вълшебна, че на вас ви се иска да пляскате, пеете или да танцувате.

Слайд 9

Учителя показва снимки на различни музикални инструменти

Слайд 10

Учител: Всеки инструмент от оркестъра е важен. Подготвила съм ви една песен за един такъв оркестър и за едно виолончело от оркестъра, което си мислело, че е най-важно.

Слайд 11

Учителя показва снимка на виолончело и пуска песента.

Слайд 12

Децата слушат песента.
След края ѝ учителя започва да цитира текста на песента, като през това време показва на таблата или на снимките, съответния музикалент инструмент, за който говори.

Слайд 13

Песен за симфоничния оркестър
Поискало едно виолончело в оркестъра да бъде все начело, но редом с него звъннала китара, цигулка, контрабас и арфа стара.
Припев:
Защото, както вече стана ясно, с приятели да свириш е прекрасно. И всеки инструмент с глас различен е част от цял оркестър симфоничен. /2

Затуй към тях се включил кларинета. Повикал после флейтата, тромпета. Надули бузи нота подир нота валдхорната, тромбонът и фаготът.
Припев: ...
Пиано, кастанети, барабани, триангелът и шумните тимпани от звуци дреха приказна създали, такава, че сърцето да погали.
Припев: ...

Слайд 14

Учител: Деца, ние, в нашата зала имаме ли някой от музикалните инструменти, които ви показах на снимките?
Деца: Да! Пиано!
Учител: Правилно деца. В нашата зала за музика имаме пиано. То е направено от дърво и има един капак, който се отваря.

Слайд 15

Учителя отваря капака на пианото, за да могат децата да видят клавиште.

Слайд 16

Учител: Под капака се намират тези бели и черни неща, които се наричат клавиши. Всеки един от тях издава различен звук.
Учителя натиска клавишите на пианото, показвайки на децата, различните тонове.
Учител: Вие искате ли да опитате?
Деца: Да/Не.
Учител: Сега вие посвирете малко.
Децата натискат клавишите на пианото.

Слайд 17

Учител: Музиката е вълшебен свят и мисля, че вие обичате да слушате музика. Сега ще се научим и как се свири на разлличните музикални инструменти. Правете като мен.
Учителя казва думите на песента и показва на децата кой инструмент как се държи и как се свири на него. Децата извършват подражателни действия за свирене на съответния инструмент.

Слайд 18

След края на имитациите, децата сядат на столчетата си.
Учител: Деца, хайде сега да поиграем на “Плесни с ръчички”. Аз ще пусна песента и ще пляскаме заедно с нея. Когато песента е бавна, ще пляскаме бавно ръце, а когато песента е по-бърза, ще пляскаме ръце по-бързо.
Учителя пуска песента и всички започват да пляскат.

Слайд 19

Учител: За да приключим нашата игра в концертната зала, ще ви кажа какво се прави когато концерта приключи. Някой от вас знае ли?
Деца: Да/Не. (Ако е “Да”, детето дало този отговор казва какво се прави.)
Учител: Публиката става на крака и ръкопляска на музикантите и на инструментите им, за да благодари за прекрасните минути с тяхната музика. Нека всички си ръкопляскаме!

Слайд 20

Забележки
Песента се намира в електронния вариант на книгата за учителя по Музика.
В тази ситуация, залагам на това, че в повечето детски градини има пиано и на това, че често Видинската Симфониета посещава детските градини в нашия град за изпълнения на живо.
Не включвам пеенето като дейност в тази ситуация.
При второто провеждане на ситуацията със същата тема, акцента ще е върху отразяване на промените в темпото на песента и пеене на песни, които са познати на децата със съпровод от пиано.

Слайд 21

Благодаря Ви за вниманието!
Изготвил: Евелин Каменова ФН:206429, ПНУП

Преглед на началото - целият файл след изтегляне

Описание

Ситуация по образователно направление Музика за втора възрастова група на тема "Това се случва" Дисциплина: Методика на музикалната култура в ДГ

0 коментара

Все още няма коментари. Бъдете първият, който ще коментира.

За да коментирате, трябва да сте влезли в профила си.

Влезте