ЮГОЗАПАДЕН УНИВЕРСИТЕТ
„НЕОФИТ РИЛСКИ”
ГРАД БЛАГОЕВГРАД
Факултет по педагогика
ПЛАН- КОНСПЕКТ
На урок по писане за 1 клас
Тема: Упражнение със съюзите „С” и „Със”
Изготвил: Проверил:
Тема на урока: Упражнение със съюзите „с” и „със”
Вид на урока: Урок за упражняване.
Тип на урока: Урок по писане.
Цел на урока: Учениците да преговорят употребата на съюзите „с” и „със” .
Задачи: Образователни.
Методи на урока: Беседа, упражнение.
Средства на урока: Буквар, листчета с думи, изработени от госпожата.
Ход на урока:
Учител: Добро утро, деца!
Ученици: Добро утро, госпожо!
Учител: Да започваме. Погледнете към първа задача на дъската. Какво се пита в нея?
Ученици: Колко са?
Учител: Колко са зелените фигури?
Ученици: Седем.
Учител: Колко са червените фигури?
Ученици: Осем.
Учител: Колко са сините фигури?
Ученици: Десет.
Учител: В българския език с какво записваме цифрите?
Ученици: С букви.
Учител: Хайде сега запишете в тетрадките цифрата на числото 7 и срещу него с тире и с букви.
Ученици: Пишат. 7- седем.
Учител: Коя е следващата цифра?
Ученици: Осем.
Учител: Напишете с цифри и букви осем.
Ученици: Пишат. 8- осем.
Учител: А кое е това число?
Ученици: Десет.
Учител: Запишете го.
Ученици: Пишат. 10- десет.
Учител: Прочетете първата дума.
Ученици: Седем.
Учител: На кое място стои звук и буква „с“ ?
Ученици: На първо.
Учител: А колко срички има думата „седем“ ?
Ученици: Две.
Учител: Коя е втората дума?
Ученици: Осем.
Учител: На кое място стои звук и буква „с“?
Ученици: На второ.
Учител: Колко срички има?
Ученици: Две.
Учител: Чудесно. Коя е следващата дума?
Ученици: Десет.
Учител: На кое място стои звук и буква „с“?
Ученици: На трето.
Учител: Колко срички има думата?
Ученици: Две.
Учител: Правилно! Погледнете следващата задача. Прочетете изреченията в първата колонка и след това трябва да видим коя от думите във втората колонка ще съотнесем към всяко изречение.
Ученици: Четат изреченията.
Денис и Атанас се… .
Алиса и Ася носят… .
Асен яде… .
Анастас е… .
Учител: Изреченията завършени ли ви звучат?
Ученици: Не.
Учител: Сега да прочетем думите във втората колонка и да видим коя дума в кое изречение ще поставим.
Ученици: Четат думите.
Радостен, смеят, сладолед и сандали.
Учител: Коя дума в кое изречение да поставим.
Ученици: Четат всяко изречение и казват липсващата дума.
Денис и Атанас се смеят.
Алиса и Ася носят сандали.
Асен яде сладолед.
Анастас е радостен.
Учител: Какви са тези изречения?
Ученици: Съобщителни.
Учител: Точно така. Сега се пригответе да пишете. Ще прочетем думите от дъската и ще им направи модел. Коя е първата дума?
Ученици: Мост.
Учител: Кои квадратчета ще оцветим в синьо?
Ученици: Квадратчетата под буквите „м“ „с“ и „т“.
Учител: А кои ще оцветим в червено?
Ученици: Квадратчето под буква „о“ .
Учител: Помислете от колко срички е тази дума.
Ученици: От една.
Учител: На кое място стои звук и буква „с“ ?
Ученици: На трето.
Учител: Поставете една точка над „с“ .
Учител: „С“ гласна или съгласна е?
Ученици: Съгласна.
Учител: Съгласна и то беззвучна съгласна. Коя е втората дума?
Ученици: Сила.
Учител: Кои квадратчета ще оцветим в синьо?
Ученици: Квадратчетата под буквите „с“ и „л“.
Учител: А кои ще оцветим в червено?
Ученици: Квадратчетата по буквите „и“ и „а“.
Учител: Правилно. На кое място стои звук и буква „с“ ?
Ученици: На първо.
Учител: Поставете точка над буква „с“.
Прочетете последната дума.
Ученици: Радост.
Учител: Кои квадратчета ще оцветим в синьо?
Ученици: Квадратчетата под буквите „р“ „д“ „с“ и „т“ .
Учител: А кои ще оцветим с червено?
Ученици: Квадратчетата под буквите „а“ и „о“.
Учител: На кое място се намира звук и буква „с“ ?
Ученици: Предпоследно.
Учител: Правилно. Означете с точка.
Ученици: Пишат думите в тетрадките си и правят звуков модел.
Учител: В кой ред разполагаме малките букви?
Ученици: В тесния.
Учител: Точно така, в тесния! Сега погледнете следващата задача. Какво трябва да направим?
Ученици: Да използваме „с“ или „със“.
Учител: Прочетете първата дума.
Ученици: Самолет.
Учител: Ако трябва да употребим „самолет“ в изречение пред него „с“ или „със“ ще сложим?
Ученици: „Със“, защото самолет започва със „с“.
Учител: Правилно! Прочетете следващата дума.
Ученици: Трамвай.
Учител: Ако трябва да употребим „трамвай“ в изречение пред него „с“ или „със“ ще сложим?
Ученици: „С“, защото трамвай не започва със „с“
Учител: Правилно! Коя е следващата дума?
Ученици: Рейс.
Учител: Кой съюз ще употребим?
Ученици: „С“.
Учител: Прочетете следващата дума?
Ученици: Сирене.
Учител: Кой съюз ще употребим?
Ученици: „Със“.
Учител: Коя е последната дума?
Ученици: Салам.
Учител: Кой съюз е най- подходящ?
Ученици: „Със“.
Учител: Точно така! Сега помислете и образувайте изречение с една от тези думи.
Ученици: Митко се вози на самолет.
Радослав яде салам.
На масата има салам.
Учител: Сега се пригответе да пишете. Погледнете на дъската. В тази плетеница „носилалесеноял“ има скри думи. Ние трябва да ги прочетем и да ги запишем. Коя е първата дума?
Ученици: Нос.
Учител: Правилно! Коя е втората?
Ученици: Носи.
Учител: Коя е третата?
Ученици: Сила.
Учител: Четвъртата коя е?
Ученици: Лале.
Учител: Петата?
Ученици: Лесен.
Учител: Следващата?
Ученици: Есен.
Учител: Следващата след „есен“ ?
Ученици: Сено.
Учител: Следващата?
Ученици: Нося.
Учител: Преди „нося“ има друга дума. Погледнете пак.
Ученици: Нос, но ние я записахме.
Учител: Започнахме с нея, но сега пак я откриваме. Коя е следващата?
Ученици: Нося.
Учител: И коя е последната дума?
Ученици: Ям.
Учител: Сега ги прочетете наум и си помислете коя от тях е название от човешкото лице.
Ученици: Нос.
Учител: А знаете ли какво друго значение има думата „нос“ ? Нос като географско понятие. Например нос на море.
А коя дума назовава растение?
Ученици: Лале.
Учител: Кои думи означават действия?
Ученици: Носи, нося и ям.
Учител: Погледнете следващата задача. Трябва да изберем кой от двата съюза да поставим. Кога поставяме „с“ и кога „със“ ?
Ученици: „Със“ поставяме когато следващата дума започва със „с“ или „з“ . „С“ поставяме когато думата не започва със „с“ или „з“.
Учител: Хайде да прочетем първото изречение.
Ученици: Пътувам ….. тролей.
Учител: „С“ или „Със“ да поставим?
Ученици: „С“.
Учител: Сега прочетете цялото изречение.
Ученици: Четат изречението.
Пътувам с тролей.
Учител: Сега прочетете второто изречение. “С” или „със” ще поставим?
Ученици: Четат изречението.
Летя със самолет.
Учител: Прочетете третото изречение. Кой съюз ще поставим?
Ученици: Четат изречението. Поставят съюз „с”.
Правя салата с маруля.
Учител: Как се чете изречението?
Ученици: С и маруля се четат слято.
Учител: Сега ще раздам листчета на някои от вас. Учениците, които имат листчета ще излязат на дъската и ще покажат думите си.
Ученици: Излизат на дъската, всяко дете показва думата си и другите деца я четат.
Учениците четат думите- сметало, с, със, Ася, смята.
Учител: Задачата е да подредим думите и да образуваме изречение.
Ученици: Казват изречението.
Ася смята със сметало.
Учител: Коя е излишната дума?
Ученици: „С”.
Учител: В коя от думите има звук и буква „с”?
Ученици: Във всичките.
Учител: Колко са думите?
Ученици: Четири.
Учител: Хайде запишете изречението в тетрадките. Кой знак ще поставим накрая?
Ученици: Точка.
Учител: Във всяка от думите подчертайте сричката с буквата „с”.
Ученици: Преписват изречението и подчертават сричките.
Учител: Коя е сричката в първата дума?
Ученици: „Ся”.
Учител: А във втората?
Ученици: „Смя”.
Учител: В третата дума коя е сричката?
Ученици: „Със”.
Учител: А в четвъртата?
Ученици: „Сме”.
Учител: Правилно. Какво правихме през този час?
Ученици: Преговаряхме съюзите „с” и „със”.
Учител: Точно така.
Творческа задача
Оградете с кръг само думите, пред които пишем съюза „със”.
Мама,
самолет,
стол,
баба,
сирене,
елен,
сто,
ръка,
Стела,
пирон,
списък.
Учебник-Буквар.
Учебна тетрадка- Тетрадка по български език за първи клас- Буквен етап.
Издателство „ Булвест 2000 “. Авторски колектив- М. Герджикова, С. Вълкова и Д. Василева.
1 клас.
0 коментара
За да коментирате, трябва да сте влезли в профила си.
Влезте