Ι. Учебен предмет: Математика 2 клас
"Просвета плюс"
IΙ. Тема: Урок №104 Умножение и деление с числото1
IIΙ. Вид на урока: Затвърдяване
IV. Цели на урока:
Да се изяснят случаите умножение с 1 и деление с 1.
Да се усъвършенства умението за използване на връзката между умножението и делението.
Да се усъвършенства умението за намиране на стойности на числови изрази.
Да се развие и усъвършенства умението за решаване на задачи с геометрично съдържание.
V. Дидактически принципи-
Научност;
Съзнателност;
Достъпност;
Нагледност;
Активност.
VΙ. Дидактически средства: електронен учебник, учебна тетрадка, тетрадка за работа в клас.
VΙΙ. Очаквани резултати:
извършва действията умножение и деление с числото 1;
използва връзката между действията умножение и деление;
намира стойности на съставни числови изрази;
решава задачи с геометрично съдържание.
IX. Между предметни връсзки:
български език и литература;
околен свят
Ход на урока
Организация на класа
П) Добър ден ученици!
У) Добър ден госпожо Юсеинова.
П) Готови ли сте да се потопим в света интересните и забавни задачи?
У) Да.
П) Чудесно.
Актуализация на стари знания:
П) Как наричаме числата, които умножаваме?
У) Множители.
П) А техният резултат?
У) Произведение.
П) Как наричаме числата, които делим?
У) Делимо и делител.
П) Техният резултат се нарича?
У) Разлика.П) Как наричаме числата, които събираме? У)Събираеми.
П) А резултатът?
У)Сбор.П) А как се наричат числата при действие изваждане?У) Умаляемо и умалител.П) А техният резултат е?У)Разлика.
П) Погледнете към дъската и да решим верижката устно:
У)
10 . 1 = 10
10 - 2 = 8
8 . 10 = 80
80 - 70 = 10
10 . 6 = 60
Емоционална нагласа и поставяне на новата тема.
П) Браво ученици справихте се отлично. Показах те ми, че много добре знаете таблицата с умножение и деление.Днес с вас ще се запознаем с "Умножение и деление на числото 1" . Отворете си учебника на страница 111. Запишете в тетрадките за работа в клас заглавието на урока.
П) Когато учихме таблицата за умножение с числата до 10 числото 1 беше първи множител. 1 . 2, 1 . 3, 1 . 4 ...., 1 . 10, а при деление когато делимото и делителя бяха еднакво число частното беше 1.
Пример:
2 : 2 = 1
3 : 3 = 1
........
10 : 10 = 1
Задача 1. Разгледай илюстрацията и реши задачите.
а) Колко деца са седнали на 4 седалки, ако на всяка седалка седи по 1 дете?
Какво ни е дадено?
У) 4 седалки
по 1 дете на седалка
П) Как ще я решим?
У) 4 . 1 =
П) Да, точно така. Като знаем, че числото 1 се съдържа 4 пити, как ще го запишем?
У) 4 . 1 = 1 + 1 + 1 + 1 = 4
П) А можем ли да използваме разместителното свойство?
У) Да, 4 . 1 = 1 . 4 = 1
П) запишете решението на подточка в тетрадките си.
Подточка б), кой ще я прочете?
У) Четири деца седнали по едно на седалка. Колко седалки са заели?
П) Какво ни е дадено?
У) 4 деца седнали
на по 1 седалка
П) Какво се търси?
У) Колко седалки са заели?
П) А колко са заетите седалки?
У) 4 . 1 = 4 седалки
П) Правилно. Подточка в), да прочете...
У) Госпожа Петрова раздели на 4 деца на 4 седалки поравно. По колко деца са седнали на всяка седалка?
П) Какво ни е дадено?
У) 4 деца разделени
на 4 седалки.
П) Какво се търси?
У) По колко деца са седнали на всяка седалка?
П) С кое действие ще се реши задачата, като имаме раздели?
У) С действие деление.
П) Точно така, в тази задача ще използваме аритметичното действие деление. Колко ни е делимото?
У) Делимото е 4.
П) А делителя?
У) Делителя е 4.
П) Как ще запишем задачата/
У) 4 : 4 = 1
П) Браво, Делимото е 4, делителя е 4 и частното е 1.
И остана последната подточка г), да я прочете...
У) Госпожа Петрова раздели четири деца по едно на седалка. На колко седалки са седнали?
П) Какво е дадено?
У) 4 деца разделени
по 1 на седалка.
П) Какво се търси?
У) На колко седалки са седнали?
П) Кой ще състави задачата?
У) 4 : 1 = 4 седалки заети
П) Отлично се справихте със задача 1. Па продължим със задача 2. Разгледай и продължи в тетрадката както е показано.
Нека първо да разгледаме втората колонка. Ако единият множител е 1, произведението е равно на другия множител.
1 . 1 = 1, 2 . 1 = 2, 3 . 1 = 3 и така нататък
Първата колонка: когато делителят е 1, частното е равно на делимото. 1 : 1 = 1, 2 : 1 = 2, 3 : 1 = 3 и т.н.
Третата колонка: когато делимото и делителят за равни, частното е равно на 1. 1 : 1= 1, 2 : 2 = 1, 3 : 3 = 3, т.н.
И сега продължете в тетрадките си както е показано. Най-добре е да разделите тетрадките си на 3 колонки и да запишете под всяка колонка и определенията.
Готови ли сте ученици.
У) Да.
П) Добре, да продължим със следващата задача.
Задача 3. Пресметни числовите изрази. Първият пример ще решим заедно, останалите ще ги решите самостоятелно.
6 . 1 + 7 =
Кое аритметично действие ще извършим първо?
У) Първо ще извършим умножение и след това събиране.
П) Правилно.
6 . 1 + 7 = 6 + 7 = 13
А във вторият ред първо кое аритметично действие ще извършите?
У) Първо ще разкрием скобите с действие събиране и след това действие умножение.
Решете задачите самостоятелно.
Решение:
10 . 1 + 5 = 10 + 5 = 15
66 - 60 : 6= 66 - 10 = 56
60 - 40 : 4 = 60 - 10 = 50
6 . (1 +7)= 6 + 8 = 14
10 . (1 + 5) = 10 . 6 = 60
(66 - 60) : 6 = 6 : 6 = 1
(60 - 40) : 4 = 20 : 4 = 5
Методическа бележка- след решаването на задачите от всички ученици, няколко ученика излизат да ги решат на дъската.
П) Ако сте допуснали грешки поправете си ги.
Следващата задача е много интересна.
Задача 4. На мястото на всяко кръгче трябва да поставите един от знаците за умножение или деление така, че да се получат верни записи.
На първия запис 1 8 10= 80 на мястото на кръгчетата кое действие ще сложим?
У) И на двете кръгчета ще сложим умножение, защото 1 . 8 = 8 . 10 = 80
П) Правилно, на втория запис, кой иска да се пробва на дъската?
У) 5 : 5 . 10 = 1 . 10 = 10
П) Точно така, следващата?
У) 2 . 3 : 6 = 6 : 6 = 1
П) Правилно, кой ще направи последната?
У) 10 : 10 . 9 = 1 . 9 = 9
П) Чудесно!
Задача 5. Кой ще прочете условието?
У) Дължината на страната на квадрат е 1 м. Намерете обиколката.
П) Как намирахме обиколка на квадрат?
У) Като съберем четирите страни на квадрата.
П) А какви са страните на квадрата?
У) Страните на квадрата са равни.
П) Какво ни е дадено в задачата?
У) едната страна е дължина 1 метър, още знаем , че квадрата има 4 страни.
П) Какво се търси?
У) Обиколката.
П) Според вас как ще решим задачата?
У) Много лесно, ще умножим четирите страни с 1.
4 . 1 = 4 м.
П) Да, тази задача ви беше много лесна. Нека да видим следващата задача каква е. Кой ще прочете задача 6.
У) Намери обиколката на равностранен триъгълник с дължина на страната 1 дм.
П) Кой ще я реши на дъската.
какво ни е дадено?
У) Триъгълник с 3 равни страни с дължина 1 дм.
Трябва да намерим обиколката?
И е много лесно. Умножаваме трите страни по 1 дм.
3 . 1 = 3дм.
П) Браво, и тази задача ви беше май много лесна?
У) Да..
П) Тогава да решим седма задача. Кой ще прочете условието?
У) Колко сантиметра е страната на:
а) квадрат, ако обиколката му е 4 см;
б) равностранен триъгълник, ако обиколката му е 3 см?
Кой иска да реши а) подточка на дъската? Но първо трябва да ни обясни как ще реши задачата, с кое аритметично действие, какво е дадено и какво се търси?
У) Дадено е обиколка на квадрат 4 см.
Знаем, че квадрата има 4 равни страни.
Търси се колко е едната страна на квадрата.
Ще реша задачата с действие деление
4 : 4 = 1 см.
П) Съгласни ли сте с решението на задачата?
У) Да,
П) И аз съм, съгласна. Кой ще излезе за б) подточка?
У) Дадено е обиколката на равнобедрен триъгълник 3 см.
Търси се на колко см. е равна едната страна.
Ще извърша действие деление.
3 : 3 = 1см.
П) Правилно.
Обобщение на часа.
Днес с вас ученици научихме, че когато единият множител е 1, произведението е равно на другия множител, когато делителят е 1, частното е равно на делимото и когато делимото и делителят за равни, частното е равно на 1. Справихте се много добре със задачите, поздравления.
Свободни сте .
1 коментар
За да коментирате, трябва да сте влезли в профила си.
Влезте