Русенски университет”Ангел Кънчев” Филиал-Силистра
По дисциплината:
Методика на обучението по български език и литератера в началното училище
Тема:
Запознаване с звук и буква Г
Изготвил:Паолина Петрова Проверил:................
спец.СОТ
I. Тема на урока: Звук и буква „Г, г”.
II. Вид на урока: За нови знания.
III Цели:
Запознаване с звук и буква „Г,г”
Формиране на фонематичен слух в учениците.
Формиране на умения за определяне на мястото на звука „Г,г” в думи.
Усъвършенстване в четене на срички, думи и текст.
IV. Ход на урока:
1.Актуализиране и затвърдяване на стари знания:
Учителя е нарисувал на дъската елемнти от играта „Игриви топки”- играта пердсавлява нарисувани на дъската кръгчета, в които има написани думи .
Ще запчнемс играта „ Игриви топки” на всяка топка е написана дума, нека прочетем думите и се опитаме да ги подредим в изречение.
Учениците четът думите и ги подреждат в изречение
Зайо има зеле
От кой изучен текст е това изречение?
Справихте се чудесно!
Сага да отворим буквара на страница 52 и да прочетем текста за коледа.Вие внимавайте, защото ще продължите. ( Едно дете започва да чете изречение и друго продължава и така текстът се чете от повече деца)
Четохте чудесно!
2.Поставяне на темата:
Сега ще Ви кажа една гатанка и да видим кой ще я отгатне:
Важно из махалата
ходи на разходка.
Влиза във водата-
става бяла лодка.- що е то?- (гъска)
Нека всички да изговорим заедно думата гъска
Колко срички има думата?(две)
Кои звукове се чуват в първата и в втората сричка?-( г-ъ-с – к-а)
Да изговорим оново думата гъска.
Думата гъска започва с нашият нов звук и буква, а кой е той:
Нека всички заедно да кажем новият звук и буква „Г,г” ( 3 пъти)
3.Запознаване с новият звук и печатната му буква:
Днес ще се запозанем с звук и буква” Г”
Деца новият звук и буква какъв е – Съгласен или гласен?
Точно така звукът Г е съгласен.
Миналия час изучавахме звукът К, той звучен или безвучен е?
Точно така, звукът „К” е беззвучен
Двата звука са близки но са и различни
Да изиграем една игра. .Ще видите какви нови думи ще се образуват, когато замените звучната съгласна „Г” със беззвучната съгласна „К”.
От думата ГОРА като заменим „Г” със беззвучната „К” каква дума ще се получи: Кора. Нека видим и в другите думи каква промяна настъпва :
ГОРА КОРА
ГАРА КАРА
ГУГЛА КУКЛА
Много добре се справихте!
Нека сега всички да отворим буквара на страница 54. (Децата се запознават с писменния белег на звука – малката и главната печатна буква „Г,г и работят върху звуковият модел на думите: грозде, праг и Гроздан)
Деца нека сега да прочетем сричките в учебника. ( Децата прочитат сричките в учебника, след което четат тризвучните и четиризвучните думи. )
Нека сега да прочетем всички думи. ( Четат се заедно от целият клас)
( Упражняване в четене на думи с новият звук и буква „Г,г” )
Деца, сега разгледайте илюстрацията в буквара. Какво виждате?
Деца, кажете ми каква е лиса?
Сега ще прочетем текстът в учебника
Чете се от отделни деца няколко пъти, след което учителят прочита веднъж текстът, за да бъде образец за правилно четене.)
4. Обобщение:
Днес научихме как се изговаря звук „Г,г” и как се пише неговата буква. Разбрахте, че е беззвучен съгласен и може да се намира в началото, средата или в края на думата и вече можете да определяте неговото място. Успяхме да четем срички, думи и разкази с новата буква „Г,г” и след този час ние ще знаем още повече интересни думи и текстове. Понеже говорихме за лисицата и гроздето, и четохме в буквара за тях, за домашна работа Ви предлагам да прочетете баснята „лисицата и гроздето ” на лафонтен и следващият час ще си поговорим какво се е случило..
Буквар – изд. Булвест 2000
Автори: Мария Герджикова, Стоянка Вълкова, Анелия Янковска
0 коментара
За да коментирате, трябва да сте влезли в профила си.
Влезте